Prowansja od lat inspirowała artystów z całego świata. Swe największe dzieła stworzył tu Van Gogh. Nie ma się co dziwić, bo w tak cudownym otoczeniu purpurowych pól lawendowych, sennych kamiennych miasteczek wciśniętych gdzieś w skalne zbocza, ruin średniowiecznych zamków i opactw, majestatycznych katedr i cytadeli stojących na straży mieszkańców, w akompaniamencie zapachu ziół i kwiatów czas jakby zwalnia pozwalając nieco odetchnąć. Jeśli szukacie spokojnej wsi pośród pól lawendy na relaksujący wypoczynek lub tętniącego życiem nadmorskiego kurortu z pięknymi plażami, to na pewno znajdziecie je w Prowansji! W tym poście przygotowaliśmy dla Was listę naszych ulubionych i nieco mniej znanych miejscowości, które naszym zdaniem mają coś ciekawego do zaoferowania. Zatem, bez zbędnych ceregieli, oto naszym zdaniem najpiękniejsze miasta Prowansji, które warto zobaczyć.
Spis treści
Najpiękniejsze miasta Prowansji
1. Roussillon
Nie przypadkowo listę otwiera Roussillon. Miasto to urzekło nas bez reszty! Położone jest bowiem w niezwykle malowniczej scenerii na szczycie czerwonego klifu będącego jednym z największych złóż ochry na świecie (skały wykorzystywanej jako naturalny barwnik). Czerwone, żółte i brązowe odcienie ziemi idealnie kontrastują tu z błękitem prowansalskiego nieba i soczystą zielenią lasów sosnowych. Oprócz samego położenia, miasteczko samo w sobie jest iście czarujące.
Proponujemy Wam spacer wśród labiryntu krętych, brukowanych uliczek i placów Roussillon. Koniecznie zwróćcie przy tym uwagę na fasady domów. Ich odcienie przybierają barwy wszechobecnej tam ochry i niesamowicie kontrastują z okiennicami pomalowanymi w jaskrawych kolorach. Miasteczko pełne jest kafejek, restauracji i galerii miejscowych artystów. U jego podnóży znajdziecie punkt widokowy na przepiękną okolicę i ochrowy klif. Stąd już tylko parę metrów będzie Was dzieliło od wejścia na teren kamieniołomu na tzw. The Ochre Trail. Dostępne są dwie trasy zwiedzania – krótsza (30 min) i dłuższa (60 min), a więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
2. Gordes
W odległości około 8 km od Roussillon znajduje się kolejna urbanistyczna perełka Prowansji, a mianowicie Gordes. Położony na skraju płaskowyżu Vaucluse jest jednym z nielicznych miasteczek, które tak upodobali sobie do życia francuscy politycy, dziennikarze, artyści czy gwiazdy filmu. Znakiem rozpoznawczym Gordes są bowiem przepiękne domy z białego i szarego kamienia wznoszące się spiralnie wokół skały, na której miejscowość została wybudowana. Na samym jej szczycie górują kościół Saint-Firmin i zamek z XI-XII wieku, w którym obecnie mieści się muzeum malarstwa belgijskiego artysty Pol Mara.
Największą atrakcją jest jednak samo położenie i układ zabudowy miasta, które ściągają jak magnes turystów, fotografów, malarzy i artystów z całego świata. Zaledwie kilka kilometrów na północ od Gordes, wśród malowniczych pól lawendy położone jest Opactwo Abbaye de Senanque — jeden z najlepiej zachowanych we Francji obiektów architektury sakralnej z XII wieku. Jest ono obowiązkowym punktem na szlaku po zakątkach Prowansji, szczególnie w okresie letnim, w którym kwitnie lawenda!
3. Sault
Sault to małe miasteczko umiejscowione na skalistym wzgórzu na wysokości ponad 750 m n.p.m. Z daleka sprawia wrażenie jakby za chwilę miało spaść z krętego urwiska. Naszym zdaniem jest to bardzo atrakcyjne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, choćby ze względu na jego historyczne centrum i piękno okolicznych krajobrazów, w tym niesamowity widok na dolinę Nesque z licznymi polami lawendowymi.
Wzdłuż brukowanych uliczek miasteczka wyrastają kamienne XVI-wieczne domy z dekoracyjnie ozdobionymi bramami, drzwiami, oknami i balkonami. Kolorowe kwiaty, fioletowa lawenda, figurki ptaków, kotów itp. nadają im cudownego uroku. Co ciekawe gro z tych domów zachowało do dziś średniowieczną tradycję podziału budynków na dolną część będącą stodołą/stajnią służącą do przetrzymywania zwierząt gospodarskich i górną (zazwyczaj jedno lub dwa piętra) – mieszkalną wraz z poddaszem. Podział ten wynikał z konieczności oszczędzania przestrzeni. Domy rozbudowywano w górę do maksymalnie 5 pięter, a nie wszerz. Obecnie budynki te utraciły status rolny, nie przetrzymuje się już w nich zwierząt. Stodoły przekształcono na garaże, a poddasza na dodatkowe pokoje. Domy zachowały jednak swój niepowtarzalny charakter.
4. Sisteron
Położony nad brzegiem rzeki Durance zwany jest też „bramą Prowansji”. Wciśnięty jest, bowiem w wąską szczelinę między dwoma długimi grzbietami górskimi. Z jednej strony miasta rozpościerają się fantastyczne widoki na Alpy, z drugiej na Prowansję. Samo miasteczko jest niewielkie, ale bardzo interesujące. Znajdziecie w nim sporo restauracji, kawiarni, lodziarni, w których można spróbować lodów o smaku lawendy! oraz sklepików z souvenirami.
Do najważniejszych zabytków w mieście zalicza się Cytadelę, XII-wieczną Katedrę Notre Dame des Pommiers et-Saint Thyrse i wieżę zegarową. Ta pierwsza dumnie wznosi się nad miastem i jest pierwszą budowlą, jaka rzuca się w oczy podczas wjazdu do Sisteron. Budowę twierdzy zapoczątkowano w XIV, a ukończono w XVI. Pełniła ona funkcję obronną. Co ciekawe, w historii cytadeli pojawia się też wątek polski. Przez prawie pół roku więziony był w niej polski książę Jan Kazimierz Waza, oskarżony o spiskowanie przeciwko Francji. Cela, w której przebywał udostępniona jest do zwiedzania. Z twierdzy rozpościera się też cudowny widok na monumentalną skałę Rocher de la Baume położoną na lewym brzegu rzeki Durance, będącą znakiem rozpoznawczym Sisteronu. Do Cytadeli możecie dojechać samochodem, chociaż my osobiście proponujemy Wam pieszy szlak, który rozpoczyna się w centrum miasta. Wiedzie on początkowo pięknymi brukowanymi uliczkami miasta i licznymi kamiennymi schodami.
5. Simiane-La-Rotonde
To niezwykle klimatyczne, maleńkie miasteczko usytuowane na wapiennym wzgórzu na wysokości około 650 m. n.p.m. w samym centrum przepięknego Parku Regionalnego Luberon. Co ciekawe, w mieście działa największa we Francji spółdzielnia rolnicza zajmująca się uprawą roślin aromatycznych, w tym głównie lawendy. Rocznie uzyskuje się w niej ponad 420 ton destylowanych olejków eterycznych służących m.in. do wyrobu perfum.
Oprócz niezwykle malowniczego położenia i hektarów lawendowych upraw, główną atrakcją Simiane-La-Rotonde jest XII-wieczny zamek Simiane (zamek Agoult). Obecnie znajduje się w nim stała ekspozycja dotycząca historii zamku i genealogia jego właścicieli – rodziny Agoult, jednego z najpotężniejszych średniowiecznych rodów Prowansji oraz laboratorium aromaterapii! Co roku odbywa się tu festiwal muzyki średniowiecznej.
6. Rougon
To urocza mała wioska położona wśród gór z przepięknym widokiem na panoramę Kanionu Verdon i okolicznych Alp Górnej Prowansji. Miejscowość zlokalizowana jest zaledwie 5 km nad Point Sublime – jednym z najlepszych punktów widokowych na Kanion Verdon i prowadzi do niej wąska, kręta, górska droga, która momentami przyprawia o palpitację serca! Przy samym wjeździe do wioski ulokowano duży zbiornik z wodą pitną gaszącą pragnienie przyjezdnych.
Sama miejscowość, mimo iż naprawdę niewielka, jest niesamowicie urocza. Spokój i cisza to największe jej atuty. Mieszkańcy pochowani są w swoich chłodnych, kamiennych domach, w wiosce praktycznie nie ma turystów. Do najciekawszych atrakcji Rougonu należą ruiny średniowiecznego zamku, fontanna, Kaplica Świętego Krzysztofa (patrona podróżnych), XVI -wieczny Kościół Matki Boskiej na Skale oraz Ratusz. Obowiązkowy jest oczywiście spacer przez kamienny labirynt wąskich uliczek i klimatycznych placyków zakończony pyszną kawą w La Terrasse – jedynej w wiosce restauracji.
7. Moustiers-Sainte-Marie
Całą stawkę zamykamy uroczym Moustiers-Sainte-Marie okrzykniętym najpiękniejszym miasteczkiem Prowansji. Zdecydowanie to potwierdzamy! Miejscowość położona jest niezwykle malowniczo. Sprawia wrażenie jakby była wciśnięta w głąb wąskiego wąwozu rozcinającego na pół znajdującą się nieopodal skałę. Jakby tego było mało z wąwozu wypływa górski potok, który dzieli miasteczko na dwie części i tworzy przepiękne małe wodospady oraz kaskady wzdłuż całego swojego przebiegu. Wszechobecny szum wody, urocze kamienne domki, wąskie brukowane uliczki usiane klimatycznymi restauracjami i sklepikami z ceramiką, zapach lawendy i uśmiechnięci ludzie to dodatkowe atuty Moustiers-Sainte-Marie.
Ciekawym miejscem jest również nieśmiało spoglądająca ze skalnej półki wiszącej nad miastem, katedra Notre-Dame de Beauvoir. Prowadzi do niej 262 kamiennych stopni, wśród których ulokowano stacje Drogi Krzyżowej. Między katedrą, a ścianą skalną rozciągnięto 150kg łańcuch, na którym zawisła złota gwiazda będąca symbolem miasteczka. W godzinach porannych możecie natknąć się również na targowisko, na którym sprzedawcy oferują przeróżne lokalne wyroby spożywcze: jak uderzające po nozdrzach sery pleśniowe, słodkie marmolady, miody lawendowe czy gęste soki z moreli.
Miasta Prowansji – informacje praktyczne
Gdzie nocować w Prowansji
W każdym z wyżej wymienionych miasteczek nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. My zazwyczaj korzystamy z popularnej wyszukiwarki booking.com.