101 Countries Before 50

Praga na jeden dzień. Najważniejsze atrakcje Pragi

Praga na jeden dzień

24 godziny w Pradze wypełnione spacerami po Moście Karola, Rynku Staromiejskim i wzdłuż Wełtawy, kosztowaniem piwa i knedlików oraz wizytą w Cafe Louvre były tzw. clou wydarzenia, w którym mieliśmy okazję wziąć ostatnio udział. Po jednodniowej wizycie w Radomiu i Porcie Lotniczym Radom wraz z 13 osobową ekipą rewelacyjnych i mega pozytywnych blogerów podróżniczych, ich przyjaciół i Radomian dolecieliśmy do Pragi. Praga na jeden dzień to idealna propozycja dla zabieganych.

 

Najważniejsze atrakcje Pragi 

 

o Moście Karola i Rynku Staromiejskim

Most Karola i Rynek Staromiejski to chyba jedne z najpopularniejszych atrakcji Pragi. Oczywiście i naszej ekipy nie mogło w tych miejscach zabraknąć. Odwiedziliśmy je zarówno wieczorem jak i w ciągu dnia. O każdej z tych pór wywarły na nas nieco inne wrażenie, czym innym zachwyciły i urzekły. W nocy pięknie oświetlone -ulicznymi lampami, neonami, światłem z okien czy reklam, pełne młodych ludzi udających się na kolacje, do piwiarni czy klubów. W dzień gwarne, tłumnie oblegane przez turystów z całego świata, przyciągające jak magnes swym niesamowitym klimatem i urokiem praktycznie niezmienionym na przestrzeni wieków.

 

Praga w 24 godziny

 

Średniowieczny kamienny Most Karola łączy oba brzegi rzeki Wełtawy, a także dzielnice Malá Strana ze Starym Městem. Wsparty jest na 15 filarach i ma 516 metrów długości. Na obu jego końcach znajdują się wieże. Z jednej strony Most otwiera Staromiejska Wieża Mostowa, z drugiej zaś Wieża Malostrenska. Ta pierwsza przyciąga uwagę najbardziej. Naszym zdaniem jest przepiękna. Gdzieś pośrodku Mostu Karola na jego balustradzie został umocowany mały mosiężny krzyż z pięcioma gwiazdami. Legenda mówi, że ten, któremu uda się położyć rękę na krzyżu tak aby każdy palec dłoni dotykał jednej z gwiazd, spełni swe życzenia… Most Karola polecamy szczególnie wieczorową porą, ponieważ wtedy można z niego podziwiać cudnie oświetlone Hradczany.

 

 

Rynek Staromiejski z brukowanymi, krętymi uliczkami to tzw. serce Pragi. Znajduje się na nim wiele straganów oferujących lokalne specjały, restauracji, barów czy pijalni czeskiego piwa. Ale chyba jedną z najciekawszych jego atrakcji jest Ratusz Staromiejski, wyglądający z zewnątrz jak kilka przylegających do siebie budynków znacznie różniących się od siebie. Na bocznej ścianie Ratusza umieszczony został Orloj – Zegar Astronomiczny służący również jako kalendarz. Zegar składa się z trzech głównych części: astronomicznej – pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – z medalionami odpowiadającymi poszczególnym miesiącom roku i animacyjnej – z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów.

 

 

o Wełtawie

To szeroka leniwie płynąca praska rzeka, do której prowadzą wąskie uliczki Starego Miasta. Znad jej brzegów rozpościera się cudowny widok na Most Karola i praskie Hradczany. Zimą wełtawskie bulwary są idealną propozycją na wieczorne spacery, a latem znakomitym miejscem na romantyczne pikniki na kocu z butelką czeskiego wina.

 

 

o Cafe Louvre

Pewnie nigdy byśmy tam nie trafili, gdyby nie rekomendacja jednego z uczestników naszej radomsko-praskiej ekipy. Cafe Louvre to jedna z najlepszych restauracji w Pradze o ponad stuletniej historii i długiej liście sławnych bywalców. Zwiedzanie Pragi bez wizyty w tym miejscu jest niemożliwe! Kawiarnię odwiedzili m.in. Einstein czy Franz Kafka no i oczywiście musicie odwiedzić ją Wy! Jasne i przestronne wnętrza, niesamowity klimat i autentyczność, bardzo miła obsługa oraz dobrze skomponowane menu, przepyszne desery i przystępne ceny sprawiają, że warto tam zajrzeć. Dodatkowym plusem są oddzielne miejsca dla palących i niepalących, tak rzadko spotykane w praskich restauracjach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to miejsce dość oblegane i nie zawsze (szczególnie w godzinach obiadowych) udaje się dostać stolik.

 

 

O czeskim piwie i knedlikach

Złoty trunek jest nierozerwalnie związany z czeską kulturą i historią. Czesi zajmują drugie miejsce na świecie pod względem ilości spożywanego piwa. Będąc w Pradze grzechem byłoby go zatem nie skosztować! Oprócz jasnych piw beczkowych oraz piw pełnych, czeskie browary oferują całą gamę innych piwnych specjałów – od piw półciemnych przez piwa mocne po portery, piwa smakowe, pszeniczne i bezalkoholowe. Tak szeroki wachlarz zadowoli nawet najbardziej wymagających koneserów. Dodatkowo czeskie piwo ma niepowtarzalny smak, a praskie piwiarnie wypełnione są po brzegi wyluzowanymi miłośnikami tegoż trunku. Niepowtarzalny klimat tamtejszych pijalni piwa koniecznie trzeba poczuć na własnej skórze. To jedna z kulinarnych atrakcji Pragi :-) Jako ciekawostkę dodamy, że szczególną cechą czeskiej kultury picia jest dolewanie złocistego trunku bez pytania!

Będąc w Pradze koniecznie chcieliśmy też spróbować kultowych czeskich knedlików. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy zamiast czegoś na kształt naszych polskich kopytek czy knedli z mięsem, dostaliśmy zanurzone w gulaszu kromki chleba! W kuchni naszych południowych sąsiadów knedliki występują w dwóch podstawowych wersjach – jako houskové knedlíky (knedliki z bułką) i bramborové knedlíky (knedle ziemniaczane). Próbowaliśmy tylko tych pierwszych. Może niebem w gębie nie były, ale towarzyszący im gulasz wołowy był prima sort!

 

 

Co warto zobaczyć w Pradze?

 

1. Kiedy jechać do Pragi? Pogoda w Pradze.

Do Pragi można jechać o każdej porze roku. Latem miasto bywa strasznie zatoczone, głównie dlatego, że najcieplejszymi miesiącami w Pradze są lipiec i sierpień. Naszym zdaniem najlepiej wybrać się tam jesienią (październik) lub wczesną wiosną (kwiecień), kiedy pogoda w Pradze jest przyjemna, a turystów jest tam wówczas zdecydowanie mniej.

 

2. Jak dojechać do Pragi?

Jak już zapewne wiecie my polecieliśmy do Pragi samolotem z Portu Lotniczego w Radomiu. Niestety ten sposób na dotarcie do Pragi jest już nieaktualny. Samoloty do Pragi latają m.in. z Warszawy (LOT, Czech Airlines) i Krakowa (Ryanair).

Z Warszawy regularnie do czeskiej stolicy kursują też autobusy FlixBus.

Na trasie Kraków- Praga występuje również bardzo wygodne i szybkie bezpośrednie połączenie kolejowe, które obsługuje przewoźnik – Leo Express. Bilety na trasie Praga – Kraków można kupić już od 19 złotych.

 

 

3. Gdzie nocować w Pradze?

Będąc w Pradze nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Ze swojej strony możemy Wam polecić 4* hotel apartamentowy SlaBur Residence. Znajduje się on blisko centrum tuz obok Muzeum Narodowego w Pradze. Od placu Wacława oddalony jest o około 1,4 km. Jak drugą propozycję polecamy apartament City Nest położony 850 metrów od Rynku Staromiejskiego w Pradze.

 

Tu możesz wyszukać inne noclegi w Pradze:


Booking.com

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version