101 Countries Before 50

Morawy Południowe – pomysł na weekend w Czechach

Pewnie wielu z Was zastanawia się nad tym gdzie spędzić długi weekend, by nie przeleżeć bezczynnie na kanapie lub nie zmarnować go na sprzątaniu. Kilka wolnych dni to doskonały czas nie tylko na naładowanie “akumulatorów”, ale także idealna okazja do odwiedzenia ciekawych miejsc. Jeśli nadal nie wiecie jak spędzić swój wolny czas, ruszamy Wam z pomocą! Pomysł na weekend: czeskie Morawy Południowe to nasza propozycja.

 

 Morawy Południowe co warto zobaczyć? 

 

Lednice

 

Czechy Morawy

 

Lednice to małe miasteczko położone nad rzeką Dyją, które stało się wizytówką Południowych Moraw. Z czego tak zasłynęło, że przyciąga turystów z całego świata? Przede wszystkim z przepięknego neogotyckiego zamku otoczonego ponad 200 hektarowym parkiem. Pierwsze wzmianki z roku 1222 wskazują na istnienie w tych okolicach gotyckiej warowni. Pod koniec XIV wieku Lednice przeszły w ręce rodu Liechtensteinów jednego z najzamożniejszych jakie zamieszkiwały tereny Moraw. Ostatnia przebudowa w połowie XIX w. nadała mu postać romantycznego, neogotyckiego pałacu. W roku 1945 zamek stał się własnością skarbu państwa, a z czasem przekształcono go w muzeum. Przez pałacowe wnętrza prowadzi kilka tras zwiedzania. Możecie zobaczyć sale ceremonialne, odwiedzić apartamenty książęce i pokoje ich dzieci czy Muzeum Lalek. Dla zwiedzających udostępniono też oranżerię z dziewiętnastego wieku i ogrody zamkowe w stylu francuskim.

Nas najbardziej zachwycił przepięknie utrzymany park w stylu angielskim, w którym znajduje się mnóstwo pieszych alejek prowadzących m.in. do dwóch stawów i koryta wijącej się rzeki Dyji, po której możecie przepłynąć się łodzią. Nad rzeką znajdziecie też Mauretański Wodociąg, który służył do nawadniania parku i zasilania pałacu w energię płynącą z turbiny wodnej. Pełnił również funkcję łaźni parowej. Na skraju parku postawiono dostojny Minaret na wzór tych tureckich. Budowla ma 60 m i po pokonaniu 302 schodów rozpościera się z niej wspaniały widok na okolicę. Co ciekawe cały kompleks możecie zwiedzać pieszo, rowerem, bryczką konną lub łodzią. Te ostatnie kursują między przystaniami przy Mauretańskim Wodociągu oraz tuż za Minaretem. Na zwiedzanie Lednic zarezerwujcie dobrych kilka godzin! Cennik i godziny otwarcia kompleksu pałacowo – parkowego znajdziecie na jego oficjalnej stronie.

 

Valtice

 

 

Zaledwie 8 km za Lednicami znajduje się kolejne ciekawe miasto – Valtice, a w nim pochodzący z okresu renesansu Pałac rodu Liechtensteinów. Początki posiadłości sięgają XII wieku, kiedy to z polecenia tamtejszego biskupa wybudowano zamek obronny. Pod koniec XIV wieku miasto przeszło we władanie bogatej niemieckiej rodziny Liechteinsteinów, która poleciła przebudować warownię na okazałą renesansową rezydencję. Pałac niestety uległ zniszczeniu w trakcie trwania wojny trzydziestoletniej, po której włoski architekt Domenico Martinelli odbudował go na barokową rezydencję. Obecnie Pałac udostępniony jest do zwiedzania i wraz z pałacem w Lednicach, jako zespół parkowo–pałacowy Lednice – Valtice, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac w Valticach ma cztery skrzydła, a na jego dziedziniec prowadzą potężne schody. Już samo obejście pałacu z zewnątrz, wliczając w to spacer po kilkunastohektarowym parku, stanowi nie lada wyzwanie i zajmuje pare godzin. Jeśli do tego doliczycie wizytę w jego wnętrzach, to na samo zwiedzanie musicie przeznaczyć dobre pół dnia.

Obecnie w rezydencji funkcjonuje Narodowe Centrum Winiarskie z ośrodkiem szkoleniowym dla winiarzy zajmujące się promocją m.in. morawskich win. Do zwiedzania wnętrz udostępnione są dwie trasy (Książęca i Cesarska), podczas których możecie degustować lokalne wina. Cennik i godziny otwarcia pałacu znajdziecie na jego oficjalnej stronie. Jako ciekawostkę dodamy, że w pałacowym parku udostępniona jest do zwiedzania największa na świecie wystawa historycznych narzędzi tortur. Zawiera ponad dwieście eksponatów i narzędzi do zadawania fizycznego bólu i cierpienia (do wyciągania ciała i jego poszczególnych części, cięcia, opalania czy kłucia!).

 

Mikulov

 

 

Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miast na Morawach Południowych jest Mikulov znajdujący się w odległości 13 km od Valtic. Miasteczko położone jest niezwykle malowniczo na skraju pięknego wapiennego pasma Pawłowskich Wierchów. Jego znakiem rozpoznawczym jest górujący nad miastem i przyciągający wzrok już z odległości kilkunastu kilometrów monumentalny zamek. Należal on kiedyś oczywiście do rodziny Liechtensteinów. W XVII wieku przeszedł w ręce rodziny Dietrichsteinów, która przebudowała go na styl barokowy. Niestety na przestrzeni dziejów zamek spłonął aż dwukrotnie. Odbudowano go po II Wojnie Światowej i obecnie w jego murach swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne prezentujące historię morawskiego winiarstwa. Z zamku doskonale też widać udostępnioną dla zwiedzających wieżę na Kozim Wierchu (Kozi Hradek), która stanowiła element średniowiecznego systemu obronnego.

Mikulov to przepiękne miasteczko, w którym warto również przespacerować się po klimatycznej starówce, pełnej wąskich uliczek i romantycznych zaułków. To tu znajdziecie zdobioną renesansowym graffiti uroczą Kamienicę Pod Rycerzami (narożny dom z numerem 11) oraz piękną fontannę z rzeźbą nimfy Pomony z rogiem obfitości datowaną na rok 1700. Niedaleko posągu, ustawiono rzeźbę Świętej Trójcy zwaną też Morową Kolumną, która zdecydowanie dominuje na rynku. Jeśli będziecie mieli jeszcze siłę na małą wspinaczkę to proponujemy Wam odwiedzić wznoszący się bezpośrednio nad miastem skalisty Svatý Kopecek (Święty Pagórek) z zespołem czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic. Z pagórka rozpościera się wspaniała panorama miasteczka i okolicy. Więcej informacji na temat miasta znajdziecie na jego oficjalnej stronie.

 

Palava

 

 

Jeśli będziecie mieli już dość zgiełku miast pełnych podekscytowanych turystów lub pragniecie nieco bardziej aktywnego (rowerowego bądź trekkingowego) wypoczynku to polecamy Wam Palavę obejmującą wzgórza ciągnące się przez Południowe Morawy aż na tereny Austrii. W skład Palavy wchodzi m.in. Obszar Chronionego Krajobrazu Pálava (CHKO Chráněná krajinná oblast Pálava) obejmujący swoim zasięgiem rzekę Dyję z jeziorami zaporowymi Nové Mlýny, wapienne Pawłowskie Wierchy (Pavlovské vrchy) z ruinami średniowiecznych zamków i malownicze wioski otoczone uprawami winorośli. Według nas okolica ta jest wspaniałym uzupełnieniem wycieczki w trójkącie Lednice-Valtice-Mikulov.

Najczęściej odwiedzanym i chyba najpiękniejszym miejscem Pálavy jest Devin, czyli podłużny grzbiet usytuowany pomiędzy Dolnymi Věstonicami i Klentnicami. Sam jego szczyt (549 m n.p.m.) jest niedostępny do zwiedzania, ale szlak pieszo-rowerowy przebiegający na wysokości ok 500m n.p.m zachwyca  śnieżnobiałymi wapiennymi skałami przeplatanymi stepowymi łąkami i grądowymi lasami. Devin oferuje naprawdę wspaniałe widoki na dużą część Moraw Południowych i Dolnej Austrii. Jeśli będziecie mieć szczęście możecie z niego dostrzec nawet Brno oddalone o 40 km. Na wzgórza Devin dostaniecie się z parkingu w Klentnicach, z Pavlova czy Dolnych Věstonic. My wyruszyliśmy na kilkukilometrowy treking czerwono-zielonym szlakiem właśnie z Klentnic. Przeszliśmy go powolnym spacerkiem w około 4 godziny. Przyznajemy, że początkowy odcinek trasy był lekko męczący, ale poradzi sobie z nim praktycznie każdy, kto zaopatrzy się w wygodne buty.

 

 Morawy Południowe – informacje praktyczne

 

Jak dojechać na  Morawy Południowe?

Mikulov, Lednice Valtice i Palavę najlepiej odwiedzić autem. Miejsca te leżą zaledwie kilka kilometrów od granicy z Austrią, przy drodze tranzytowej z Brna do Wiednia. Odległość od przejścia granicznego w Cieszynie wynosi około 240 km, a dojazd możliwy jest autostradą nr 1 do Brna,  potem autostradą – nr 2. Pamiętajcie o tym, że przed przekroczeniem granicy PL-CZ musicie wykupić winietę na czeskie autostrady i drogi ekspresowe. Winiety są do nabycia na stacjach benzynowych tuż przed granicą. Dostępne są winiety 10-dniowe, miesięczne i roczne. W Mikulovie, Lednicach i Valticach w pobliżu najważniejszych atrakcji dostępne są parkingi (niektóre z nich są płatne).

 

Mapka Morawy Południowe

 

Gdzie nocować na  Morawach Południowych

Mikulov bardzo często wykorzystywany jako „baza” podczas zwiedzania Południowych Moraw, dlatego w sezonie (lipiec-wrzesień) lepiej wcześniej zarezerwować w nim nocleg. Propozycje miejsc noclegowych w Mikulovie znajdziecie na stronie miasta pod hasłem „ubytovani”. Ceny zaczynają się od ok. 450 koron od osoby za noc. My proponujemy nocleg w miejscowościach zlokalizowanych na terenie Palavy. W miejscowości Nowe Młyny znajdziecie bardzo fajny kemping Camp Palava- Nove Mlyny (Nové Mlýny 251/2) oferujący zarówno noclegi w pokojach dwu lub trzyosobowych ze wspólną łazienką. Ponadto do dyspozycji gości jest też kilka domków (cztery do sześciu osób) oraz pole namiotowe i dla przyczep kempingowych z możliwością parkowania bezpośrednio przy namiocie, albo na parkingu ogrodzonym. Na terenie kempingu znajduje się też restauracja. Poza tym w miejscowościach Pavlov, Milovice czy Klentnice znajdziecie penziony i ubytovnie w dość przystępnych cenach.

 

Co i gdzie jeść na Morawach?

Kto z Was nie poznał jeszcze smaku smażonego syra, czeskich hranolek czy knedlików? W licznych restauracjach zarówno w Lednicach, Valticach czy Mikulovie to sztandarowe dania w każdym menu. Do tego pyszne czeskie piwo lub kieliszek morawskiego wina i człowiek nabiera sił na dalsze zwiedzanie. Jedyne co Wam proponujemy to wybierać restauracje znajdujące się nieco dalej od głównych atrakcji turystycznych, w małych, klimatycznych uliczkach. Ceny będą zdecydowanie niższe.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Exit mobile version