7 cudów świata

przez Anita & Paweł
11 komentarzy
Cuda Świata

Przez wieki ludzkie cywilizacje budowały i tworzyły miasta, budynki, pomniki, grobowce, świątynie i inne zachwycające budowle. Wiele z nich po dziś dzień wciąż inspiruje i wzbudza podziw u milionów ludzi na świecie. Ponad dwa tysiące lat po tym jak starożytni Grecy wybrali pierwsze 7 cudów świata, szwajcarska firma New Open World Corporation (NOWC) postanowiła je zmienić. Zorganizowała plebiscyt mający na celu wyłonienie 7 nowych cudów świata z listy prawie 200 istniejących zabytków w krajach na całym świecie.

Po pierwszej rundzie do finału doszło 21 finalistów, a ich nazwy zostały ogłoszone do publicznej wiadomości. Od tamtego momentu przez ponad rok działały specjalne komitety. Wyłożono kupę pieniędzy na olbrzymie kampanie reklamowe m.in. posągu Chrystusa w Rio de Janeiro czy Machu Picchu w Peru. W promocję zabytków zaangażowali się prezydenci konkurujących ze sobą państw. Kandydaturę jordańskiej Petry wsparła sama rodzina królewska. W Europie ranking nie wzbudził aż takich wielkich emocji. Ostatecznie listę 7 nowych cudów świata ogłoszono 7 lipca 2007r. w Lizbonie. Ludzie z całego globu w głosowaniu internetowym i telefonicznym wybrali: Petrę, Machu Picchu, Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Chichen Itza, Koloseum, Tadż Mahal i Wielki Mur Chiński. Po bardzo ostrej interwencji rządu egipskiego do listy automatycznie (bez głosowania) dołączono Wielkie Piramidy w Gizie. Stały się one dodatkowym ósmym cudem świata.

Choć naszym celem nigdy nie było zobaczyć wszystkich 7 cudów świata, to prawie nam się to już udało. Jedne urzekły nas bardziej inne nieco mniej. Postanowiliśmy je zestawić i stworzyć dla Was nasz subiektywny ranking poczynając od tych cudów świata, które zachwyciły nas najbardziej.

 

7 cudów świata

 

1. Machu Picchu / Peru/

 

7 cudów świata

 

Machu Picchu to zaginione miasto Inków ukryte w peruwiańskich Andach. Powstało prawdopodobnie w II połowie XV w., a odkrył je w 1911r. amerykański odkrywca Hiram Bingham. Było miejscem kultu słońca i sanktuarium kobiet zwanych Dziewicami Słońca. W Machu Picchu nie mieszkali zwykli ludzie. Zarezerwowane było wyłącznie dla największych – arystokratów, żołnierzy, kapłanów i opiekunów świątyń. Machu Picchu to prawdopodobnie najpiękniejsze miasto, jakie stworzyła starożytna cywilizacja Inków – pełne przepięknych ogrodów i tarasów, wspaniałych budowli i pałaców. Idealnie ukryte i wkomponowane w zbocza majestatycznych Andów zachwyca po dziś dzień. Tak cudownego miejsca, w którym z wrażenia szczeka opada do samej ziemi, nie widzieliśmy nigdzie indziej na świecie. Mimo, iż obowiązują limity wejść na Machu Picchu, a sama atrakcja do najtańszych nie należy dla nas jest numerem 1 i zajmuje czołową pozycję na naszej liście 7 cudów świata. Jeśli jesteście ciekawi jak dotrzeć do zaginionego miasta Inków zapraszamy do naszego posta „Jak dostać się na Machu Picchu?”.

 

2. Petra /Jordania/

 

7 cudów świata

 

Petra to kolejne ruiny starożytnego miasta datowane na III w. p.n.e. – I w. n.e. Przez setki lat miejsce to było całkowicie nieznane, ukryte przed światem. O jego istnieniu nie wiedział nikt, poza duchami jego pierwotnych mieszkańców – starożytnego plemienia Nabatejczyków. Dziś jordańska Petra stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie. Rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych skałach, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O leżącej pośrodku pustyni architektonicznej perle napisano i zilustrowano tomy. Zachwyciła chyba wszystkich, którzy mieli okazję ją zobaczyć na żywo: historyków, naukowców, filmowców czy zwykłych ludzi, takich jak my.  Więcej o tym niesamowitym architektonicznym cudzie świata, który koniecznie musicie zobaczyć przeczytacie w poście  9 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim odwiedzisz Petrę w Jordanii”

 

3. Tadż Mahal /Indie/

 

7 cudów świata

 

„Indyjska świątynia miłości” wzniesiona w XVII w. przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów to sztandarowa atrakcja, która zdominowała praktycznie wszystkie przewodniki turystyczne o Indiach. Zbudowane z białego marmuru mauzoleum stanowi swoisty hołd i dar jaki zrozpaczony małżonek podarował swojej przedwcześnie zmarłej żonie – Mumtaz Mahal. Księżniczka przeżyła tylko 36 lat. Zmarła podczas porodu ich czternastego dziecka. Po śmierci małżonki pogrążony w żałobie Szahdżahan rozkazał odnaleźć najwspanialszych architektów i zlecił im zbudowanie najpiękniejszego na świecie grobowca. Tak też się stało. Dzięki ogromnej sile miłości po dziś dzień możemy oglądać i zachwycać się tą niezwykle monumentalną budowlą wzniesioną na  podmokłym i mglistym terenie nad brzegiem rzeki Jamuny. Więcej o tym niezwykłym cudzie świata przeczytacie w naszym poście „Tadż Mahal – indyjska świątynia miłości”

 

4. Chichen Itza /Meksyk/