Poradnik: Zjednoczone Emiraty Arabskie

Airplane2

 

Największym portem lotniczym w ZEA jest lotnisko w Dubaju, które obsługuje większość dużych linii lotniczych. Jest ono głównym portem linii lotniczej Emirates. Linia ta regularnie lata z Warszawy. Oprócz lotniska w Dubaju jest również port lotniczy w Abu Dhabi, który obsługuje głównie Etihad. Niestety nie lata bezpośrednio  z Polski ale ma podpisaną umowę z serbską Air Serbia, którą można dolecieć do Abu Dhabi z Warszawy z przesiadką w Belgradzie. W ostatnim czasie ceny na to połączenie były bardzo atrakcyjne (poniżej 1000zl RT). 

 

Dodatkowo po okazaniu biletu Etihad/Air Serbia istnieje możliwość darmowego transportu busem z lotniska w Abu Dhabi bezpośrednio do Dubaju. Busy stoją na parkingu po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów i dowożą pod stację metra Nor Bank w Dubaju. Podróż trwa ok. 2 godzin.

 

Transport do miasta z lotniska w Abu Dhabi

Transport publiczny: Autobus linii A1 odjeżdża z terminalu T3 do centrum miasta co 30-45 minut, 24 godziny na dobę. To najtańsza opcja dojazdu do centrum Abu Dhabi i kosztuje tylko Dhs 4.

Taxi: Taxi do centrum kosztuje ok. Dhs 75.

 

Transport do miasta z lotniska w Dubaju

Transport publiczny: Terminale T1 i T3 obsługiwane są przez Metro. Z Terminala T2 jeździ darmowy autobus do T1 i T3.

Taxi: Taxi do Old Dubai kosztuje ok. Dhs 25.

visa

 

Polacy mogą uzyskać wizy wjazdowe do ZEA na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty nie są wymagane. Wizy te są bezpłatne, umieszczane w paszporcie w postaci pieczęci i zezwalają na jednorazowy pobyt w ZEA do 30 dni. 

 

WAŻNE: Przed wyjazdem zawsze należy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych aktualne informacje o wymogach wizowych.

 

Jest tu gorąco, nawet bardzo gorąco. W listopadzie temperatura dochodzi do 30 stopni, a w czerwcu nawet do 50! Prawie nie pada. Życie w tym skwarze umila wszechobecna klimatyzacja. W Dubaju i Abu Dhabi mają nawet klimatyzowane przystanki autobusowe. Trzeba koniecznie  pamiętać o zabraniu ze sobą kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem i nakrycia głowy. Dobrze jest mieć też coś z długim rękawem, bo klimatyzacja z metrze potrafi wywołać gęsią skórkę, a dodatkowo przyda się podczas wizyt w meczetach.

Kiedy najlepiej jechać?

Najdogodniejszą porą na odwiedzenie ZEA będzie zatem nasza jesień i zima, kiedy temperatury powietrza są dla nas znośne.

Dubai_064

Dubaj oferuje mnóstwo atrakcji, ale jeśli masz tylko parę dni to polecamy zobaczyć te poniżej. Szczegółowy opis każdej z nich znajdziesz w poście opisującym Zjednoczone Emiraty Arabskie.

  • Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie
  • Burj Al Arab – jedyny 7-gwiazdkowy hotel na świecie
  • Palma Jumeirah – sztuczna wyspa w kształcie palmy
  • Dubai Marina – luksusowa dzielnica dla bogaczy
  • Dubai Mall – największe centrum handlowe na świecie
  • Mall of Emirates – centrum handlowe ze sztucznym stokiem narciarskim
  • Old Dubai – stara dzielnica Dubaju

Abu Dhabi – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trochę w cieniu Dubaju, ale mimo to znajdziecie w nim parę ciekawych atrakcji wartych zobaczenia.

  • Wielki Meczet Sheikh Zayed – jeden z największych meczetów na świecie
  • Ferrari World Abu Dhabi – największe na świecie centrum rozrywkowe “Świat Ferrari”
  • Yas Island – wyspa z wieloma atrakcjami w tym z torem formuły 1

 

 

Dubaj

Najlepszą po taxi formą transportu po Dubaju jest metroJest ono  w pełni zautomatyzowane, kursuje od świtu do północy (z wyjątkiem piątków) i dowiezie w pobliże wszystkich najważniejszych punktów w Dubaju. Całodobowy bilet kosztuje Dhs 14. W metrze na każdym kroku widnieją tabliczki z różnymi zakazami- Nie pal, nie pij, nie biegaj, itp. Dzięki nim panuje tam porządek, jakiego nie uświadczysz w żadnym innym metrze na świecie. Jeśli chcesz zasmakować luksusu to możesz wykupić bilet do klasy Gold, który kosztuje dużo więcej niż normalny. Jest to zazwyczaj pierwszy wagon w składzie metra  z wygodnymi lotniczymi siedzeniami, gdzie w godzinach szczytu nie ma takiego ścisku jak w pozostałym składzie. Charakterystyczną cechą  dubajskiego metra są również  dodatkowe przedziały przeznaczone tylko i wyłącznie dla kobiet i dzieci,  do których wstępu nie mają mężczyźni. Trzeba jednak przyznać z ręką na sercu, że w wagonach koedukacyjnych płeć męska jest bardzo życzliwa i na każdym kroku ustępuje miejsc siedzących turystkom.

 

Abu Dhabi

Niestety nie mają tu metra, więc najdogodniejszą formą transportu miejskiego jest taxi. Wsiadając do taksówki  licznik zaczyna bić od 3,50 dhs ( każdy przejechany kilometr  1,60 dhs)  i niezależnie na ilu dirhamach się zakończy tyle zapłacimy. Jedynie od godziny 22 do godziny 6 rano działa system zaokrąglania do 10 dhs i jest to minimalna opłata za podróż. Taxi złapiemy  bez większych problemów na każdym rogu.

My wypróbowaliśmy również miejskie autobusy. Są one klimatyzowane, wygodne i bezpieczne. Zazwyczaj  przednia ich część przeznaczona jest dla pań, natomiast tył dla panów. Bilet kupujemy u kierowcy, a jego koszt  to 2 dhs. Wsiadając do autobusu wrzucamy wyliczoną kwotę  do specjalnej skrzynki  znajdującej się tuż przy kierowcy. Przystanki  autobusowe zlokalizowane są co kilka metrów, a na każdym z nich znajdziemy rozpiskę z rozkładem jazdy.

 

Dubaj

Zwykły hotel 2* bardzo dobrze położony. W pobliżu tanie restauracje, supermarkety, stacja metra Al Rigga oraz dworzec, z którego odjeżdżają autobusy do Muskatu w Omanie.

Cena: 180 AED za pokój 2 os.

Adres: Al Rigga, Deira, Dubai

Rezerwacja: Booking.com

Super hotel 4* z widokiem na Burj Khalifa. W pobliżu znajduje się Dubai Mall. Najlepiej dojechać do niego taxi. Spaliśmy w nim tylko dlatego, że nic nas nie kosztował :) Wykorzystaliśmy punkty z programu Club Carlson.

Cena: ~600 AED za pokój 2 os.

Adres: Financial Center Road, Downtown, Dubai

Rezerwacjabooking.com

 

Abu Dhabi

Cena: ~60 EUR za pokój 2 os.

Adres: Fatima Bint Mubarak st, Downtown, Abu Dhabi

Rezerwacja: Airbnb.com

 

food_zea

 

Ceny jedzenia są bardzo zbliżone do polskich. W większości  restauracji za obiad zapłacimy ok. 40 zł za osobę. My polecamy obiad w dzielnicy Old Dubaj (nie jest tam tak drogo jak np. w Dubaj Marina). Szczególnie warte polecenia są knajpki  przy porcie w Dubai Creek. Można tam zasmakować typowo arabskiej kuchni i owoców morza w dość przystępnych cenach. Koniecznie trzeba spróbować Shawarmy, Hummusu i Al Machboos. 

 

Dubaj jest bardzo proeuropejski i w niczym nie przypomina Egiptu czy Tunezji. Ludzie nie są tutaj nachalni i natarczywi. Wręcz przeciwnie są bardzo mili i tolerancyjni. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obok rdzennych Arabów mieszka wielu Hindusów, Afgańczyków, Pakistańczyków czy Filipińczyków, którzy wykorzystywani są tutaj głównie jako tania siła robocza.

 

Religia

ZEA jest krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat. Zakazane jest tutaj utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane (dotyczy to również niemuzułmanów). Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest zezwolenie policyjne. Napoje alkoholowe sprzedawane są w nielicznych wydzielonych sklepach. Nie kupisz ich na mieście i nie spotkasz w większości restauracji. Teoretycznie wymóg posiadania zezwolenia obowiązuje również w hotelach i klubach o ograniczonym dostępie, gdzie często serwowany jest alkohol, lecz w praktyce przepis ten nie jest egzekwowany. Picie alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem wymienionych), a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne.

Co do ubioru przeciętnej europejskiej turystki jest on w Dubaju i Abu Dhabi w pełni akceptowany. Nie trzeba zasłaniać ramion ani nóg, ale ze względu na obowiązującą tam religię i własne  dobre samopoczucie proponujemy przesadnie nie eksponować swego ciała. Przed wejściem do Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi obowiązuje wszystkich odpowiedni ubiór. Kobiety muszą zasłonić włosy, nogi i ręce. Ubranie nie może być obcisłe. Mężczyźni muszą zakryć nogi i ramiona. Wejścia do meczetów są darmowe.

 

Język

Językiem urzędowym jest arabski, ale praktycznie wszędzie da się porozumieć w języku angielskim.

 

Bezpieczeństwo

ZEA należą do krajów o najniższym na świecie wskaźniku przestępczości, dlatego zachowując minimalne środki bezpieczeństwa (jak wszędzie) nie ma powodów do obaw.

 

Dni wole od pracy

Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W piątki zamknięte jest metro w Dubaju oraz praktycznie wszystkie atrakcje turystyczne.

 

szczepienie

 

Szczepienia

Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Oczywiście nie zaszkodzi zaszczepić się na  tężec, błonice, dur brzuszny czy WZW A i B, które przydadzą się nam również w Polsce.

 

Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest jednak spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej (butelkowanej).

exchange

 

Walutą jest dirham (AED). 100 AED ~ 100 PLN

 

Przywiezione pieniądze (USD czy EUR) można wymienić we wszechobecnych kantorach, które są dostępne nawet na stacjach metra. Oczywiście najwygodniej wyciągnąć je z bankomatu (należy pamiętać o potencjalnej prowizji). Akceptowane są karty Visa, MasterCard czy nawet DinersClub.

 

Poradnik: Zjednoczone Emiraty Arabskie

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.