Strona Główna InnePrzewodniki po krajach Przewodnik po Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Przewodnik po Zjednoczonych Emiratach Arabskich

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Przygotowaliśmy dla Was kompletny Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zawiera on informacje dotyczące lotów, pogody, transportu lokalnego czy polecanych przez nas noclegów. Mamy nadzieję, że pozwoli on przygotować się Wam do samodzielnej podróży po Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  

Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

1. Jak dotrzeć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

  Airplane2  

Loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 

Największym portem lotniczym w ZEA jest lotnisko w Dubaju, które obsługuje większość dużych linii lotniczych. Jest ono głównym portem linii lotniczej Emirates. Linia ta regularnie lata z Warszawy. Oprócz lotniska w Dubaju jest również port lotniczy w Abu Dhabi, który obsługuje głównie Etihad. Niestety nie lata bezpośrednio z Polski ale ma podpisaną umowę z serbską Air Serbia, którą można dolecieć do Abu Dhabi z Warszawy z przesiadką w Belgradzie. W ostatnim czasie ceny na to połączenie były bardzo atrakcyjne (poniżej 1000 zł). Zwiedzanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ostatnim czasie znacznie ułatwiło bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Kraków- Dubaj z tania linią lotniczą FlyDubai.  TIP Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie: Przy lotach z Etihad/Air Serbia dodatkowo po okazaniu biletu istnieje możliwość darmowego transportu busem z lotniska w Abu Dhabi bezpośrednio do Dubaju. Busy stoją na parkingu po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów i dowożą pod stację metra Nor Bank w Dubaju. Podróż trwa ok. 2 godzin.  

Transport do miasta z lotniska w Abu Dhabi

Transport publiczny: Autobus linii A1 odjeżdża z terminalu T3 do centrum miasta co 30-45 minut, 24 godziny na dobę. To najtańsza opcja dojazdu do centrum Abu Dhabi i kosztuje tylko Dhs 4. Taxi: Taxi do centrum kosztuje ok. Dhs 75.  

Transport do miasta z lotniska w Dubaju

Transport publiczny: Terminale T1 i T3 obsługiwane są przez Metro. Z Terminala T2 jeździ darmowy autobus do T1 i T3. Taxi: Taxi do Old Dubai kosztuje ok. Dhs 25.    

2. Jak uzyskać wizę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

  visa   Polacy nie potrzebują już wizy na wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeśli udają się na pobyt obejmujący maksymalnie 90 dni w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych czy wizyt u znajomych i rodziny. Musicie mieć jedynie ważny paszport przez minimum 6 kolejnych miesięcy.   WAŻNE: Przed wyjazdem zawsze należy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych aktualne informacje o wymogach wizowych.  

3. Kiedy jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? 

    W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest gorąco, nawet bardzo gorąco. W listopadzie temperatura dochodzi do 30 stopni, a w czerwcu nawet do 50! Życie w tym skwarze umila wszechobecna klimatyzacja. W Dubaju i Abu Dhabi mają nawet klimatyzowane przystanki autobusowe. Trzeba koniecznie  pamiętać o zabraniu ze sobą kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem i nakrycia głowy. Dobrze jest mieć też coś z długim rękawem, bo klimatyzacja z metrze potrafi wywołać gęsią skórkę, a dodatkowo przyda się podczas wizyt w meczetach. Najdogodniejszą porą na odwiedzenie ZEA będzie zatem nasza jesień i zima, kiedy temperatury powietrza są dla nas znośne.  

4. Co warto zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? 

  Dubai_064

 

Co warto zobaczyć w Dubaju?

Dubaj oferuje mnóstwo atrakcji, ale jeśli masz tylko parę dni to polecamy zobaczyć te poniżej. Szczegółowy opis każdej z nich znajdziesz w 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Dubaju.
  • Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie
  • Burj Al Arab – jedyny 7-gwiazdkowy hotel na świecie
  • Palma Jumeirah – sztuczna wyspa w kształcie palmy
  • Dubai Marina – luksusowa dzielnica dla bogaczy
  • Dubai Mall – największe centrum handlowe na świecie
  • Mall of Emirates – centrum handlowe ze sztucznym stokiem narciarskim
  • Old Dubai – stara dzielnica Dubaju
 

Co warto zobaczyć w Abu Dhabi?

Abu Dhabi – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trochę w cieniu Dubaju, ale mimo to znajdziecie w nim parę ciekawych atrakcji wartych zobaczenia.
  • Wielki Meczet Sheikh Zayed – jeden z największych meczetów na świecie. Więcej przeczytasz o nim w poście Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi
  • Ferrari World Abu Dhabi – największe na świecie centrum rozrywkowe “Świat Ferrari”
  • Yas Island – wyspa z wieloma atrakcjami w tym z torem formuły 1
 

Co warto zobaczyć w Fujairah? 

Będąc w ZEA oprócz Dubaju i Abu Dhabi  warto również wybrać się do Fujairah. Jest to jeden z siedmiu emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich położony nad Zatoką Omańska, a stolicą regionu jest miasto Fudzajra. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce pod względem turystycznym.  Po więcej informacji na temat Fujairah zapraszamy do posta “Fujairah – co zobaczyć w okolicy?” na bloga Magdy i Jacka z Zbieraj się.  

5. Jak przemieszczać się po Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

  Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie  

Transport po Dubaju

Najlepszą po taxi formą transportu po Dubaju jest metro. Jest ono  w pełni zautomatyzowane, kursuje od świtu do północy (z wyjątkiem piątków) i dowiezie w pobliże wszystkich najważniejszych punktów w Dubaju. Całodobowy bilet kosztuje Dhs 14. W metrze na każdym kroku widnieją tabliczki z różnymi zakazami- Nie pal, nie pij, nie biegaj, itp. Dzięki nim panuje tam porządek, jakiego nie uświadczysz w żadnym innym metrze na świecie. Jeśli chcesz zasmakować luksusu to możesz wykupić bilet do klasy Gold, który kosztuje dużo więcej niż normalny. Jest to zazwyczaj pierwszy wagon w składzie metra  z wygodnymi lotniczymi siedzeniami, gdzie w godzinach szczytu nie ma takiego ścisku jak w pozostałym składzie. Charakterystyczną cechą  dubajskiego metra są również  dodatkowe przedziały przeznaczone tylko i wyłącznie dla kobiet i dzieci,  do których wstępu nie mają mężczyźni. Trzeba jednak przyznać z ręką na sercu, że w wagonach koedukacyjnych płeć męska jest bardzo życzliwa i na każdym kroku ustępuje miejsc siedzących turystkom.  

Transport po Abu Dhabi

Niestety nie mają tu metra, więc najdogodniejszą formą transportu miejskiego jest taxi. Wsiadając do taksówki  licznik zaczyna bić od 3,50 dhs ( każdy przejechany kilometr  1,60 dhs)  i niezależnie na ilu dirhamach się zakończy tyle zapłacimy. Jedynie od godziny 22 do godziny 6 rano działa system zaokrąglania do 10 dhs i jest to minimalna opłata za podróż. Taxi złapiemy  bez większych problemów na każdym rogu. My wypróbowaliśmy również miejskie autobusy. Są one klimatyzowane, wygodne i bezpieczne. Zazwyczaj  przednia ich część przeznaczona jest dla pań, natomiast tył dla panów. Bilet kupujemy u kierowcy, a jego koszt  to 2 dhs. Wsiadając do autobusu wrzucamy wyliczoną kwotę  do specjalnej skrzynki  znajdującej się tuż przy kierowcy. Przystanki  autobusowe zlokalizowane są co kilka metrów, a na każdym z nich znajdziemy rozpiskę z rozkładem jazdy.  

6. Gdzie nocować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? 

  Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Noclegi w Dubaju

  • Hotel Eureka
Zwykły hotel 2* bardzo dobrze położony. W pobliżu tanie restauracje, supermarkety, stacja metra Al Rigga oraz dworzec, z którego odjeżdżają autobusy do Muskatu w Omanie. Cena: 180 AED za pokój 2 os. Adres: Al Rigga, Deira, Dubai Rezerwacja: Booking.com  
  • M Hotel Downtown by Millennium
Super hotel 4* z widokiem na Burj Khalifa. W pobliżu znajduje się Dubai Mall. Najlepiej dojechać do niego taxi. Spaliśmy w nim tylko dlatego, że nic nas nie kosztował :) Wykorzystaliśmy punkty z programu Club Carlson. Cena: ~600 AED za pokój 2 os. Adres: Financial Center Road, Downtown, Dubai Rezerwacjabooking.com  

Noclegi w Abu Dhabi

  • AirBnb
Cena: ~60 EUR za pokój 2 os. Adres: Fatima Bint Mubarak st, Downtown, Abu Dhabi Rezerwacja: Airbnb.com Booking.com  

7. Kuchnia lokalna

  Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie   Ceny jedzenia są bardzo zbliżone do polskich. W większości  restauracji za obiad zapłacimy ok. 40 zł za osobę. My polecamy obiad w dzielnicy Old Dubaj (nie jest tam tak drogo jak np. w Dubaj Marina). Szczególnie warte polecenia są knajpki  przy porcie w Dubai Creek. Można tam zasmakować typowo arabskiej kuchni i owoców morza w dość przystępnych cenach. Koniecznie trzeba spróbować Shawarmy, Hummusu i Al Machboos.  

8. Ludzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 

 

Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie

  Dubaj jest bardzo proeuropejski i w niczym nie przypomina Egiptu czy Tunezji. Ludzie nie są tutaj nachalni i natarczywi. Wręcz przeciwnie są bardzo mili i tolerancyjni. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obok rdzennych Arabów mieszka wielu Hindusów, Afgańczyków, Pakistańczyków czy Filipińczyków, którzy wykorzystywani są tutaj głównie jako tania siła robocza.  

9. Religia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

ZEA jest krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat. Zakazane jest tutaj utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane (dotyczy to również niemuzułmanów). Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest zezwolenie policyjne. Napoje alkoholowe sprzedawane są w nielicznych wydzielonych sklepach. Nie kupisz ich na mieście i nie spotkasz w większości restauracji. Teoretycznie wymóg posiadania zezwolenia obowiązuje również w hotelach i klubach o ograniczonym dostępie, gdzie często serwowany jest alkohol, lecz w praktyce przepis ten nie jest egzekwowany. Picie alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem wymienionych), a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne. Co do ubioru przeciętnej europejskiej turystki jest on w Dubaju i Abu Dhabi w pełni akceptowany. Nie trzeba zasłaniać ramion ani nóg, ale ze względu na obowiązującą tam religię i własne  dobre samopoczucie proponujemy przesadnie nie eksponować swego ciała. Przed wejściem do Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi obowiązuje wszystkich odpowiedni ubiór. Kobiety muszą zasłonić włosy, nogi i ręce. Ubranie nie może być obcisłe. Mężczyźni muszą zakryć nogi i ramiona. Wejścia do meczetów są darmowe.  

10. Język w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Językiem urzędowym jest arabski, ale praktycznie wszędzie da się porozumieć w języku angielskim.  

11. Bezpieczeństwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

ZEA należą do krajów o najniższym na świecie wskaźniku przestępczości, dlatego zachowując minimalne środki bezpieczeństwa (jak wszędzie) nie ma powodów do obaw.  

12. Dni wole od pracy

Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W piątki zamknięte jest metro w Dubaju oraz praktycznie wszystkie atrakcje turystyczne.  

13. Szczepienia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

  szczepienie   Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Oczywiście nie zaszkodzi zaszczepić się na  tężec, błonice, dur brzuszny czy WZW A i B, które przydadzą się nam również w Polsce. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest jednak spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej (butelkowanej).

14. Waluta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

  exchange   Walutą jest dirham (AED). 100 AED ~ 100 PLN   Przywiezione pieniądze (USD czy EUR) można wymienić we wszechobecnych kantorach, które są dostępne nawet na stacjach metra. Oczywiście najwygodniej wyciągnąć je z bankomatu (należy pamiętać o potencjalnej prowizji). Akceptowane są karty Visa, MasterCard czy nawet DinersClub.   Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie posłuży Ci przy planowaniu swojej wyprawy do tego kraju, a zwiedzanie ZEA będzie dzięki niemu łatwe i przyjemne.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności