7 miejsc które musisz zobaczyć w Dubaju

Pomysł na wizytę na Bliskim Wschodzie pojawił się jak zwykle bardzo spontanicznie. Dwa miesiące po zakupie biletów lotniczych wyruszyliśmy w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tym razem startowaliśmy z Warszawy, z krótką przesiadką w Belgradzie, by po paru godzinach wylądować w Dubaju – najbardziej luksusowym mieście świata, w którym cena litra benzyny jest mniejsza niż cena litra wody pitnej. W mieście, które w całości powstało na pustynnych wydmach i w którym panuje potworny wręcz upał!

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Dubaju jest szybkie, czyste i przede wszystkim klimatyzowane metro. Zdecydowanie odradzamy piesze wędrówki. Odległości w tym mieście są ogromne mimo, iż na mapie wydają się być niewielkie. Do tego wysokie temperatury powietrza zdecydowanie nie sprzyjają spacerom. W ciągu 3 dni powinno Wam się udać zobaczyć praktycznie wszystkie główne atrakcje Dubaju.

Burj Khalifa

Najwyższy budynek na świecie

Tego prawie kilometrowego (830m) budynku nie sposób przeoczyć. Jest widoczny prawie z każdego punktu miasta. Zanim jednak wjedziecie na punkt widokowy znajdujący się na 124 pietrze, zakupcie bilety (na konkretną godzinę) z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Zwłaszcza, jeśli planujecie wjazd w godzinach popołudniowych. Pomiędzy 13:30 a 18:00 bilety są najdroższe (200 AED), ale zdecydowanie warto, bo widoki z Burj Khalifa podczas zachodu słońca są niesamowite. Bilety kupicie online na stronie Burj Khalifa, a odbierzecie je w kasach znajdujących się w Dubai Mall.  Nam podczas odbioru biletów zaproponowano “upgrade” tj. możliwość wjechania na 145 piętro. Taka przyjemność kosztuje jedynie 800 AED, więc grzecznie odmówiliśmy :) Na górze możecie zostać tyle ile się chce – nikt Was nie będzie poganiał i wyganiał. Po zachodzie słońca na dole, pod budynkiem Burj Khalifa, możecie obejrzeć pokaz tańczących fontann – wejście również od Dubai Mall.

 
 

Burj Al Arab

Jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie w kształcie żagla

Kolejnym symbolem Dubaju jest Burj Al Arab. Wypasiony 7* hotel (chyba jedyny na świecie?) położony blisko publicznej plaży Umm Suqeim beach, z której najlepiej go widać. Najprościej dostać się do niego taksówką. Ewentualnie możecie wysiąść na stacji metra FGB Metro Station i zrobić sobie dłuuuuugi spacerek… Z ciekawostek: na dachu hotelu znajduje się kort tenisowy i lądowisko dla helikopterów. Jakby ktoś się skusił to rezerwacji możecie dokonać tutaj. Ceny dość przystępne – od 7000 do 50 000 AED za noc :) My podziękowaliśmy za nocleg i cały dzień wygrzewaliśmy się na pobliskiej plaży.

Palma Jumeirah

Sztucznie usypana wyspa w kształcie palmy

Dubaj słynie również z usypywania sztucznych wysp takich jak Palma Jumeirah, Palma Jebel Ali, Palma Deirah czy The World. Nam udało się wjechać na pierwszą z nich, gdzie podobno swoje rezydencje mają David Beckham czy Brad Pitt. Najlepiej dojechać metrem do stacji Dubai Marina, a potem przesiąść się na tramwaj (obowiązuje ten sam bilet co na metro) i wysiąść na przystanku Palm Jumeirah. Tam  trzeba przejść na kolejkę naziemną (obowiązuje osobny bilet), która dojeżdża na sam koniec sztucznej wyspy pod kolejny super hotel Atlantis The Palm Aquaventure Waterpark. Warto wybrać się tam późnym popołudniem, by obejrzeć zachód słońca.

Dubai Marina

Luksusowa dzielnica dla bogatych

Również  ta dzielnica Dubaju powinna znaleźć się na Waszej liście Must See. Zamieszkiwana jest głównie przez bogatych, białych korpoludów. Jest mega ekskluzywna, a na uwagę zasługują tam nowoczesne drapacze chmur, wielokilometrowy bulwar i świetne restauracje. Jest tu naprawdę pięknie i bogato. Marinę najlepiej odwiedzić wieczorem, wracając z Palma Jumeirah, jest cudownie oświetlona!

Dubai Mall

Największe centrum handlowe na świecie

To największa na świecie galeria handlowa z czterema poziomami  i ok. 1200 sklepami. Istny raj dla miłośników shoppingu. Jest ona tak ogromna, że nawet  po kilku wizytach dalej można się w niej pogubić. Znajduje się tam absolutnie wszystko – luksusowe butiki, największe światowe marki, dziesiątki sklepów z ubraniami i butami, elektroniką, kosmetykami, itd… Mają tam też sztuczne lodowisko, ogromne akwarium/oceanarium, w którym za “drobną” opłatą możecie zanurkować z rekinami, płaszczkami i innymi stworami morskimi! W Dubai Mall mieści się też główne wejście na Burj Khalife.

Mall of Emirates

Centrum handlowe ze sztucznym stokiem narciarskim

To druga po Dubai Mall największa galeria handlowa i jedyna na świecie, w której znajduje się stok z wyciągiem narciarskim i temperaturą powietrza ok. -4 stopni podczas, gdy na zewnątrz jest + 40! My szusowanie po stoku odpuściliśmy, oglądając jak bawią się inni z restauracji z widokiem na stok.

Old Dubai

Stara część Dubaju

Jeśli będziecie mieli już dość wszech otaczającej nowoczesności, proponujemy odwiedzić Stary Dubaj (Dubaj Creek).  Znajdziecie tam stary port i mnóstwo orientalnych sklepików z pamiątkami położonych przy wąskich i krętych uliczkach. Jeśli lubicie klimaty w stylu typowo arabskim to na pewno znajdziecie tam coś dla siebie.

Więcej o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.