Przewodnik po Szkocji

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Szkocja

 Poradnik Szkocja

 

1. Jak dolecieć do Szkocji? Loty do Szkocji.

  Airplane2

Poradnik Szkocja zaczynamy od tematu lotów. W chwili obecnej sieć połączeń lotniczych między Szkocją, a naszym krajem jest bardzo rozwinięta. Dostępne są trasy z większości miast w Polsce. W okresie zimowo- wiosennym pojawiają się bardzo ciekawe oferty od Wizzair m.in. na trasie Gdańsk – Glasgow. Do portu lotniczego w Glasgow International oprócz linii Ryanair z Bydgoszczy, Warszawy Modlin i  Wrocławia lata również Wizzair z  Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania i Warszawy Chopin. Do portu lotniczego w Edynburgu latają: Ryanair z  Krakowa, Gdańska i Poznania oraz linia easyJet z Krakowa.

 

Transport do miasta z lotniska w Glasgow

  • Autobusy
W Glasgow istnieje kilka firm przewozowych jadących z lotniska do centrum miasta – głównie na dworzec autobusowy Buchanan Street Bus Station. 500 Glasgow Shuttle – linia ekspresowa, jeździ co 10 min 24 godz. na dobę bezpośrednio na  Buchanan St Bus Station, Queen St i Central Railway Stations. Podróż do centrum trwa ok 30-45 min.  Bilet kosztuje ok.9 funtów w obie strony. 747 AirLink – jedzie przez Renfrew, Braehead i Partick. Podróż tą linią jest zdecydowanie dłuższa niż linią 500 Glasgow Shuttle. Autobusy odjeżdżają sprzed hali przylotów, a bilet można kupić u kierowcy. Istnieje możliwość zakupu biletu w obie strony.  
  • Pociąg
Najbliżej lotniska znajduje się stacja kolejowa Paisley Gilmour Street (ok. 1,5 km od lotniska). Można na nią podjechać bezpośrednio autobusem linii McGill’s 757. Bilet na pociąg kupuje się na stacji, w pociągu u konduktora bądź przez stronę internetową Scotrail. Pasażerowie Ryanaira mają 50% zniżki po okazaniu biletu lotniczego. Pociąg jedzie do centrum Glasgow ok. 30 minut.  
  • Taxi
Najwygodniej, ale też najdrożej. Do centrum miasta dojedziecie za ok. 20-25 funtów.

 

Transport do miasta z lotniska w Edynburgu

  • Autobusy
Linia Airlink 100 express i linia nocna N22. Podróż do centrum miasta trwa ok. 25 min w zależności od korków.  
  • Tramwaj
Od niedawna nowość w Edynburgu. Bardzo wygodny, czysty i dość szybki. Cena biletu z/ na lotnisko to 5 funtów w jedną stronę. Bilet w obie strony to koszt 8 funtów. Tramwaj jeździ co 8-12 min, a podróż do centrum zajmuje nim ok. 35 min.  
  • Taxi
Oczywiście najdroższa opcja. Do centrum miasta dojedziecie za ok. 20-25 funtów.  

 2. Wiza do Szkocji

  visa

Polacy nie potrzebują wizy ani żadnego innego pozwolenia na wjazd na teren Wielkiej Brytanii. Potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty bądź paszport.  
Zajrzyj również do posta ” Czy w Szkocji naprawdę ciągle pada?”
 

3. Kiedy najlepiej jechać do Szkocji?

 

Szkocja słynie z deszczowej, mglistej i wietrznej pogody. W ciągu roku potrafi tam spaść nawet 3000 litrów wody na metr kwadratowy, czyli pięciokrotnie więcej niż w polskich miastach. Nieprawdą jest jednak to, że pada tam bez przerwy przez cały rok. Zimą temperatury powietrza wahają się w granicach 0-5 stopni Celsjusza (śnieg i mróz też czasem występują), a latem między 15-20 stopni, z maksymalnie dwoma tygodniami temperatury sięgającej 25 stopni.  Bardzo charakterystyczne dla Szkocji jest to, że w ciągu jednej doby pogoda może się zmienić kilkakrotnie. Najdogodniejszy do zwiedzania okres przypada na miesiące od maja do września.  Choć zimą, po zaopatrzeniu się w wiatroszczelną i wodoodporną kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki też może być całkiem przyjemnie. Jesienią i zimą do Szkocji przyjeżdżają głównie backpackerzy. W kwietniu i maju dołączają pozostali turyści, którzy chcą pozwiedzać. Latem wszędzie są już tłumy ludzi, którzy przybywają tu głównie na liczne festiwale.  

 4. Co warto zobaczyć w Szkocji? 

  Poradnik Szkocja  

Co zobaczyć w Edynburgu?

Edynburg to typowo turystyczne miasto z mnóstwem atrakcji, ale jeśli masz tylko parę dni to polecamy zobaczyć te poniżej.
  • Princes Street – to ulica handlowa Edynburga, z której rozciąga się piękny widok na ogrody i zamek. Obok niej znajduje się warty zobaczenia park – Princes Street Gardens.
  • Royal Mile – główna ulica miasta z licznymi restauracjami, pubami i sklepikami z souvenirami. Łączy Zamek z pałacem królowej Elżbiety.
  • Zamek Edynburski – najważniejsza atrakcja miasta i zarazem najstarsza forteca w Wielkiej Brytanii. Zamek jest jedną z niewielu obecnych twierdz, które posiadają swój własny garnizon wojskowy, używany głównie podczas ceremonii oraz oficjalnych parad szkockiego wojska. Zwiedzanie zamku jest czasochłonne i wymaga zakupu biletu w cenie ok. 16 funtów. Kasy biletowe znajdują się wewnątrz po prawej stronie za główną bramą prowadzącą do fortecy. Aby uniknąć kolejek przed kasami zakupu można dokonać przez stronę internetową.
    Cena biletu obejmuje wstęp do wszystkich atrakcji w obrębie zamku. Forteca największe wrażenie i tak robi oglądana z zewnątrz.
  • Pałac Holyroodhouse – to znajdująca się na końcu ulicy Royal Mile szkocka rezydencja królowej Elżbiety. Wnętrza pałacowe zwane Apartamentami Państwowymi są bogato zdobione gobelinami, portretami i malarstwem dekoracyjnym. Na terenie rezydencji znajdują się także ruiny Holyrood Abbey. Pałac otoczony jest parkiem – Royal Park. Godziny otwarcia dla zwiedzających oraz ceny biletu znajdziecie na stronie pałacu.
  • Góra Arthura – położona jest tuż za Holyroodhouse i rozpościera się z niej przepiękny widok na cały Edynburg.
  • The Scotch Whisky Museum – muzeum whisky, gdzie dowiecie się wszelkich informacji o tym trunku. Więcej informacji na stronie internetowej.
  • Scott Monument – wysoka wieża (ponad 60m), z której możecie obejrzeć panoramę miasta. Żeby dostać się na samą górę trzeba pokonać 287 stopni. Bilet wstępu kosztuje 4 funty.
 

Co zobaczyć w Glasgow?

Glasgow nie jest typowo turystycznym miastem z mnóstwem atrakcji jak w Edynburgu. Jednak fani muzeów na pewno znajdą tam dla siebie coś ciekawego. My potraktowaliśmy to miasto głównie jako tranzyt. Nie będziemy szczegółowo opisywać atrakcji Glasgow, wymienimy je tylko z nazwy.
  • City Chambers
  • Glasgow Cathedral
  • Glasgow Central Station
  • Glasgow School of Art
  • Clyde Auditorium
  • Liczne muzea
 

5. Jak przemieszczać się po Szkocji?

  Poradnik Szkocja

 

Jak poruszać się po Glasgow?

Najlepszą formą transportu po Glasgow jest metro. Równie dobrze można poruszać się wszechobecnymi autobusami. My w czasie swojego pobytu głównie spacerowaliśmy, bo uważamy, że to najlepsza forma poznawania miasta.  

Jak poruszać się po Edynburgu?

Niestety nie ma tam metra. Jest za to nowiutki tramwaj, który zawiezie was w okolicę najważniejszych miejsc w mieście oraz genialnie rozwinięta sieć autobusów miejskich. Cena jednorazowego biletu na tramwaj to 2 funty. Aby dostać się do głównych atrakcji turystycznych wystarczą wam tylko nogi.  

 6. Noclegi w Szkocji

  Poradnik Szkocja

Oba miasta mogą poszczycić się bardzo bogatą bazą noclegową od guesthousów i hosteli zaczynając na ekskluzywnych hotelach kończąc. Oczywiście wszystkie te miejsca, które znajdują się najbliżej atrakcji turystycznych i centrum miast są z reguły najdroższe, choć nie ukrywamy, że i tu  można znaleźć cenowe perełki.  

Noclegi Glasgow

  • Travelodge Glasgow Airport
Hotel położony jest w odległości ok. 3 km od lotniska w Glasgow i 11 km od centrum miasta. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, których samolot wylatuje bardzo wcześnie rano. Dodatkowym jego atutem jest to, że leży on niedaleko rzeki Clyde, a cena za noc jest dość przystępna. Jedynym minusem jest dojście do hotelu od strony lotniska. Nie ma chodnika i trzeba przeskakiwać przez ulicę. Cena: 35 funtów za pokój 2 os. Adres: Marchburn Drive, Glasgow Airport Business Park, Paisley Rezerwacja: Bezpośrednio na stronie hotelu  

Noclegi w Edynburgu

  • Tune Hotel – Haymarket
Hotel położony jest w odległości ok 1, 2 km od Princess Street (głównej ulicy handlowej w Edynburgu) i ok. 2,5 km od zamku. W pobliżu (po drugiej stronie ulicy) znajduje się przystanek tramwajowy i przystanek autobusowy. Hotel znajduje się w świetnej lokalizacji. Jest w nim czysto i schludnie. Pokoje są niewielkie, ale gustownie urządzone. Cena: 120 PLN za pokój 2 os. Adres: 7 Clifton Terrace, Haymarket EH12 5DR Rezerwacjabooking.com  
  • Ibis Budget-  Business Park
Hotel położony jest na przedmieściach Edynburga jedynie 5 minut spacerem od przystanku Gyle Centre, skąd często kursują tramwaje dojeżdżające do centrum (podróż trwa ok. 15 minut) Mimo, iż znajduje się nieco dalej od centrum to ma bardzo dobry standard i zdecydowanie go polecamy. Cena: 180 PLN za pokój 3 os. Adres:6 Lochside View, EH12 9 DH Rezerwacjabooking.com   Booking.com

7. Lokalna kuchnia

  Poradnik Szkocja

Odważnym proponujemy spróbować tradycyjnego szkockiego specjału kulinarnego – haggisa. Przyrządzany jest z owczych podrobów (wątroby, serca i płuc) wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami. Wszystko jest zaszyte i duszone w owczym żołądku. Najczęściej podawany jest z ziemniakami. Można go skosztować w każdej szkockiej restauracji czy pubie oraz kupić praktycznie w każdym supermarkecie. Oprócz hagissa w Szkocji koniecznie trzeba wybrać się na „fish & chips”, angielskie piwko (np. Guinessa) i skosztować prawdziwej whisky! Ceny jedzenia są dość przystępne. Najtaniej zjemy w restauracjach położonych w bocznych uliczkach i z dala od głównych atrakcji miasta.  

Polecane przez nas restauracje:

#Edynburg:
  • Howies
Bardzo przyjemna restauracja z gustownym wystrojem. Ceny dosyć przystępne. Lunch set (2 dania) za 10 funtów. Więcej informacji o menu na stronie internetowej. Kuchnia: szkocka Adres: 29 Waterloo Pl, Edinburgh, Midlothian EH1 3BQ  
  • Thai Pad
Jeśli lubicie kuchnie tajską to ta restauracja na pewno przypadnie wam do gustu. Dania nie tylko dobre, ale również bardzo ładnie podane. W godzinach wieczornych prawie zawsze pełna – potrzebna rezerwacja. Kuchnia: tajska Adres20a Leopold Place | London Road, Edinburgh EH75LB  
  • Jamie’s Italian, Edinburgh
Restauracja Jamiego Olivera – brytyjskiego kucharza, autora programów i książek kulinarnych. Kuchnia: włoska Adres: The Assembly Rooms, 54 George Street, Edinburgh, EH2 2LR   #Glasgow:
  • La Vita Pizzeria George Square
Można tam zjeść bardzo dobre typowo angielskie śniadanie: jajka, fasolka, bekon, tost, kiełbaska. Więcej informacji o menu na stronie internetowej. Kuchnia: włoska, szkocka Adres: 161 Queen Street, Glasgow, G1 3BJ  

8. Szkoci

 

  Stereotypowo Szkoci to skąpy naród. Tą łatkę przykleili im Anglicy, którzy są też autorami niezliczonej ilości dowcipów o rudowłosych mieszkańcach tej części Wielkiej Brytanii. Czy jest tak w rzeczywistości? Nie nam to oceniać. Przyznać musimy, że nie odczuliśmy tego wcale.  Wiemy za to jedno – rożni ich od innych narodów to, że są zawsze bardzo pogodni, życzliwi i uśmiechnięci. Nie narzekają, są skłonni do żartów i niebywale tolerancyjni dla wszystkich, a „serwisu” mógłby się od nich uczyć każdy. To co na miejscu szokuje każdego Polaka to z pewnością ubiór przeciętnego Szkota. I nie chodzi nam wcale o ich strój narodowy tj. kilt (plisowaną spódniczkę w kraciasty wzór noszoną przez panów). Czy słońce czy deszcz, mróz czy zawieja oni są wiecznie porozbierani! Krótki rękawek, bluzeczka osłaniająca pępek i letnie sandałki założone na gołą stopę w styczniu to podstawowy ubiór mieszkańca Szkocji.  

9. Religia w Szkocji

Większość mieszkańców Szkocji to zdeklarowani chrześcijanie (tzw. Kościół Szkocji).  

10. Język w Szkocji

Językiem urzędowym jest angielski.  

11. Bezpieczeństwo w Szkocji

Edynburg to miasto, w którym kręcono sceny do filmu Trainspotting opisującego światek edynburskich narkomanów. Glasgow to podobno europejska stolica nożowników. Brzmi strasznie?  Nie ma się czego obawiać. Jeśli zachowacie podstawowe środki bezpieczeństwa (jak wszędzie) nic złego wam się nie stanie. Jedynie czego trzeba unikać jak ognia to grup młodych dresiarzy tzw. NEDs – Non Educated Deliquents. Należy omijać je szerokim łukiem, nie reagować na zaczepki i nie dyskutować. Należy również zachować czujność w godzinach nocnych w rejonach pubów czy dyskotek.  

12. Dni wole od pracy

Oficjalnie dniami wolnymi od pracy sobota i niedziela.  

13. Szczepienia

  szczepienie

 

Nie występuje tu zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne i nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ochronne.

 

 14. Waluta w Szkocji

  exchange

Walutą Szkocji jest funt brytyjski (GBP).  1 GBP – 5,7 PLN  

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności