Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie

Nie jest ani stary ani zabytkowy, jak można by sądzić po jego architekturze. Jest za to WIELKI. Można go dostrzec już z pokładu samolotu lądującego na lotnisku w Muskacie. Symetria, cudowna gra światła na mozaikach, posadzkach i w oknach, harmonia i lekkość oraz liczne zdobienia motywami roślinnymi i wersetami z Koranu to cechy charakterystyczne dla tej budowli. Kiedyś mógł się też poszczycić największym ręcznie tkanym dywanem na świecie, ale tytuł zwycięzcy w tej kategorii odebrał mu Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi. Oszałamiający przepychem i ogromem Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Omanie.

 

Oman Meczet

 

Budowę Wielkiego Meczetu rozpoczęto w 1995r. z polecenia Sułtana Qaboosa. Trwała sześć lat i wykorzystano do niej aż 300.000 ton piaskowca indyjskiego. Kompleks powstał na olbrzymiej powierzchni, bo liczącej aż 416,000 metrów kwadratowych w otoczeniu przepięknie zaprojektowanych terenów zielonych. W jego czterech rogach dumnie wznoszą się minarety wysokie na 45 m, które wraz z piątym, najwyższym – 91,5 m – symbolizują pięć filarów islamu. To z nich pięć razy dziennie słychać śpiew Muezina wzywający wyznawców islamu do modlitwy. Krużganki na głównym dziedzińcu ozdobiono dekoracjami charakterystycznymi dla islamu: motywami roślinnymi, figurami geometrycznymi i wersetami z Koranu. Kremowa Świątynia w połączeniu z otaczającą ją zielenią sprawia wrażenie niezwykłej harmonii.

 

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

 

Główna sala modlitewna Wielkiego Meczetu może pomieścić 6,5 tysiąca wiernych, a cały meczet wraz z dziedzińcem nawet do 20 tysięcy! Sala na planie kwadratu z umiejscowioną w jej centralnym miejscu kopułą wznoszącą się na wysokość 50 m dowodzi, że luksus można połączyć z prostotą i umiarem. Wnętrze oświetlają pokryte 14 karatowym złotem żyrandole wykonane z kryształów Swarovskiego. Największy z nich ma 8 metrów średnicy i waży 11 ton! Posadzkę pokrywa prawdziwe arcydzieło: wspaniały ręcznie tkany dywan. Powstał on w irańskim mieście Meszhed, a praca nad jego ukończeniem zajęła 600 irańskim szwaczkom aż 4 lata. Do barwienia dywanu wykorzystano ponad 28 różnych odcieni kolorów, w większości uzyskanych z naturalnych barwników roślinnych.

 

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

 

Informacje praktyczne

  • Zwiedzanie meczetu jest bezpłatne
  • Czynny dla turystów:  sobota – czwartek w godz. 08:00-11:00 rano, zamknięty w piątki
  • Na terenie Wielkiego Meczetu obowiązuje odpowiedni ubiór. Należy całkowicie zakryć ciało (obowiązkowo: długie spodnie, luźna koszulka z długim rękawem u pań plus zakryte włosy). Abaje i chusty można wypożyczyć w kawiarni i sklepie z pamiątkami znajdującym się przy meczecie za 2.500 OR

 

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

Oman Meczet

 

Jak dotrzeć?

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa znajduje się przy autostradzie Sultan Qaboos Steet w Muskacie. Niestety w stolicy Omanu transport miejski jest dość słabo rozwinięty, dlatego najwygodniej będzie się tam dostać taksówką lub wypożyczonym autem. Więcej szczegółowych informacji na temat Omanu znajdziecie w naszym poradniku.

 

Oman Meczet

 

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.