6 rzeczy, które musicie zrobić na pustyni Wahiba Sands

Ogromna, nieskończona przestrzeń pokryta drobnym, ceglastym piachem uformowanym w bruzdy, fale i zmarszczki. Niezliczone rzędy wydm w kształcie rogali ciągnące się aż po horyzont. Skrajnie nieprzychylny do życia obszar, na którym oprócz pojedynczych drobnych traw i suchych kęp o stwardniałych łodygach nie występuje prawie żadna roślinność. Taka właśnie jest Wahiba Sands – jedna z dwóch omańskich pustyni. Pomimo tego, że nieskończona piaszczysta przestrzeń może wyglądać dość jałowo i niegościnnie, kryje w sobie mnóstwo atrakcji. Jakich? Poniżej znajdziecie przygotowane przez nas zestawienie 6 rzeczy, które musicie zrobić na pustyni Wahiba Sands.

 

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

 

Wahiba Sands zwana też Sharqiya Sands znajduje się ok. 190 km na południowy wschód od stolicy Omanu – Muskatu. Rozciąga się na obszarze 180 km z północy na południe i 80 km ze wschodu na zachód. W sumie daje to aż 12,5 tysięcy metrów kwadratowych ceglasto-pomarańczowego piachu ciągnącego się aż po ocean. Pustynia nie jest jednolita, a jej krajobraz dynamicznie się zmienia. Na północy dominują głównie płaskie tereny, które nad brzegiem oceanu przechodzą w prawdziwie wielkie wydmy sięgające miejscami nawet do 100 metrów wysokości! Na terenie Wahiba Sands żyje obecnie ok. 3000 Beduinów, w tym plemię Al Wahiba, od którego wywodzi się nazwa pustyni. Mieszkańcy Wahiby trudnią się handlem daktylami, mlekiem kóz i zajmują się hodowlą wyścigowych dromaderów, które są ich największą dumą. Pustynia Wahiba Sands to jedna z najważniejszych atrakcji Omanu, na której koniecznie musicie zrobić kilka fascynujących rzeczy:

 

1. Obejrzeć romantyczny zachód słońca.

 

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

 

2. Pojeździć quadem po wydmach.

 

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

 

3. Przejechać się na wielbłądzie.

 

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

 

4. Poszaleć na wydmach.

 

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

 

5. Pojeździć po pustyni autem 4×4.

 

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

 

6. Spędzić noc na pustynnym campie.

 

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

Oman Wahiba Sands

 

 

Kiedy jechać?

Najlepszą porą na wizytę na pustyni Wahiba Sands są miesiące od października do marca, kiedy temperatura oscyluje w granicach 30 paru stopni i jest do wytrzymania ;-) Pamiętajcie, że o ile w ciagu dnia potrafi być bardzo upalnie, o tyle noce i poranki na pustyni mogą być naprawdę chłodne!

 

Jak dostać się na pustynię? 

Nie powinniście mieć problemu ze zwiedzaniem pustyni na własną rękę o ile będziecie się trzymać wytyczonych, piaszczystych dróg i wypożyczycie auto z napędem 4X4. Wjazd na pustynię znajduje się m. in. z miejscowości Al Raha. W głąb pustyni do campów prowadzą żwirowo-piaskowe drogi, po których jazda to nie lada frajda. Nie dajcie naciągnąć się naganiaczom, którzy za niemałą opłatą oferują eskortę do campów.

 

Gdzie nocować? 

Na terenie Wahiby położonych jest kilka campów. Nocleg w nich to zdecydowanie MUST DO, choć do najtańszych nie należy. My wybraliśmy drugi najgłębiej położony: Al Raha Tourist Camp, który zdecydowanie polecamy. Dojazd do niego autem 4×4 nie powinien Wam sprawić większych kłopotów i nie wymaga spuszczania powietrza z opon. Najgłębiej wewnątrz pustyni znajduje się Camp 1000 Nights i spośród pozostałych jest chyba najbardziej ekskluzywny. To właśnie campy oferują mnóstwo atrakcji, o których wspomnieliśmy wyżej jak: jazdę na wielbłądzie, quadzie czy zjazd z wydm na desce.

 

Jeśli sama pustynia do Was nie przemawia to może 9 powodów dla których warto jechać do Omanu Was przekona :-)

 

Poradnik o Omanie

6 rzeczy, które musicie zrobić na pustyni Wahiba Sands

2 Comments
 • OneWay2Freedom
  December 29, 2016

  Miejscówka wygląda obiecująco!
  wielbłąda bym nie ujeżdżała, ale poszalałabym na quadzie, pobiegała po pustyni i popodziwiała te cudne zachody słońca :).

  A noc to chciałabym w namiocie :D spędzić!

  • Anita & Paweł
   December 30, 2016

   Noc w namiocie na omańskiej pustyni to musi być przeżycie! Ewelina wszystko przed Wami ;-)Rozważcie wizytę w Omanie- jest cudnie!

Leave a Reply

Your email address will not be published.