Różowa laguna w Las Coloradas

Wielu internautów szczerze wątpi w jej autentyczność. Wielu spośród nich twierdzi, że nie ma prawa istnieć, że jest fikcją lub fotografią mistrzowsko poprawioną w photoshopie, bo taki odcień wody w naturze nie występuje! Różowa laguna w Las Coloradas w Meksyku to autentyczne i jedyne w swoim rodzaju zjawisko, które mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy. Zaświadczamy, że mimo, iż wygląda totalnie nierealnie, naprawdę istnieje! Pudrowo-łososiowy róż tafli wody w połączeniu z błękitem meksykańskiego nieba bije po oczach i wzbudza zachwyt.

Meksyk Las Coloradas

Różowa laguna

Główna bohaterka naszego posta znajduje się na wschodnim krańcu półwyspu Jukatan w pobliżu małej, rybackiej wioski Las Coloradas. Wchodzi w skład Rezerwatu Biosfery Ria Lagartos – największego obszaru mokradeł na wybrzeżu, zachwycającego niezwykłą wręcz różnorodnością krajobrazów i ekosystemów. Lasy namorzynowe, małe ujścia rzek, nadmorskie wydmy i bajeczne plaże, bagna, mokradła i słone jeziora wypełnione wodą w najpiękniejszych odcieniach różu jakie kiedykolwiek widzieliśmy to największe atuty tej mało znanej części Jukatanu.

 

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

 

Różowe jeziora Las Coloradas są następstwem działającej w wiosce gigantycznej fabryki produkującej sól. Minerał ten jest jednym z głównych źródeł dochodu mieszkańców tamtejszej okolicy. Już przy samym wjeździe do Las Coloradas rzucają się w oczy lśniące w słońcu olbrzymie kopce soli. Jako ciekawostkę dodamy, że ten obszar wybrzeża Zatoki Meksykańskiej znany był z produkcji soli już od czasów starożytnych Majów. Proces pozyskiwania soli odbywał się wówczas w sposób naturalny. Słona morska woda zgromadzona w pobliskich namorzynach przepływała na płaskie równiny tworząc na nich płytkie, solne laguny. Słońce powoli odparowywało z nich wodę, pozostawiając świeżą sól morską. Minerał ten był niezwykle ważny dla Majów. Wykorzystywali go do utrwalania żywności i do zaspakajania potrzeb żywieniowych. Wydobytą sól transportowali czółnami do innych miast wchodzących w skład imperium.

 

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas
Co zaskakujące różowy kolor tafli wodny nie jest wynikiem zanieczyszczenia czy specjalnego procesu barwienia, lecz pochodzi od naturalnego barwnika wytwarzanego przez czerwony plankton i maleńkie skorupiaki z rodzaju artemia, zamieszkujące wody laguny. Gdy woda paruje, organizmy te stają się bardziej skoncentrowane, co dodatkowo wyostrza barwę jeziora i przyciąga na żer niezliczoną ilość przepięknych flamingów!

 

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

 

Bajeczne plaże i wydmy

W bezpośrednim sąsiedztwie różowych jezior Las Coloradas znajdują się malownicze wydmy i przepiękne, dzikie plaże kuszące białym jak mąka piaskiem i turkusową wodą. Wystarczy przejść na drugą stronę szutrowej drogi, wspiąć się na piaszczyste wydmy, by widoki zmieniły się diametralnie! Różowy kolor ustępuje tam miejsca przepięknemu błękitowi. Na rajskich plażach Las Coloradas nie ma żywej duszy. Uwierzycie w to? Tylko Wy, szum morza, orzeźwiająca bryza, spokój, cisza i błogie lenistwo. Tylko nocą czasami możecie natknąć się na olbrzymie żółwie morskie składające na plażach jaja. Wygrzebują w piasku jamy pełniące rolę komór. Te pod wpływem ciepła słonecznego nagrzewającego grunt przechodzą proces inkubacji, po którym wykluwają się z nich małe żółwiki.

 

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

 

Tajemnicze mokradła

Różowe jeziora, białe wydmy i dzikie plaże to nie jedyne atrakcje Las Coloradas. Znajdziecie też miejsca, w których świat ludzi schodzi daleko na drugi plan. Na tym terenie rządzą bowiem bagna, mokradła, namorzyny i zamieszkujące je dzikie zwierzęta. Podmokłe tereny, ze względu na swą niedostępność i tajemniczość od zawsze budzą olbrzymią ciekawość. I to właśnie ją trzeba umieć poskromić i kontrolować. Dzika natura zachwyca, ale potrafi być przy tym bardzo niebezpieczna. Radzimy uważać na grzęzawiskach Las Coloradas, nie zapuszczać się na nie samemu i mieć oczy dookoła głowy. Podmokłe tereny Las Coloradas zamieszkują krokodyle!

 

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

Meksyk Las Coloradas

 

Jak dojechać?

Najlepszą i w zasadzie jedyną opcją jest wypożyczenie auta w Cancun lub Playa del Carmen i dotarcie nim do Las Coloradas na własną rękę. 2 dni powinny  Wam wystarczyć na zobaczenie różowej laguny oraz wioski Rio Lagartos oddalonej ok. 30 min od Las Coloradas. W Rio Lagartos organizowane są rejsy łodzią z przewodnikiem po przepięknych namorzynach Rezerwatu Biosfery, kończących się również na różowej lagunie. Zobaczycie podczas nich stada flamingów, kormorany, pelikany i jeśli dopisze Wam szczęście krokodyle!

 

Meksyk Las Coloradas

 

Koleją opcją jest lokalny autobus z Cancun do Rio Lagartos, ale z powodu licznych przystanków na trasie, podróż może potrwać ponad 7 godz. Wybierając tą formę transportu musicie sobie raczej wybić z głowy samodzielne zwiedzanie różowej laguny na obrzeżach Las Coloradas. Maleńki fragment laguny zobaczycie tylko podczas wycieczki po namorzynach wykupionej na nadbrzeżu w wiosce Rio Lagartos.

 

Gdzie nocować?

Na terenie wioski Las Coloradas niestety nie znajdziecie żadnych hoteli. Na nocleg musicie się udać do wspomnianej już wyżej wioski Rio Lagartos. Jest ona maleńka, ale znajdziecie w niej kilka hoteli. Jeden w centrum i bodajże 2 przy porcie rybackim. My nocowaliśmy w Hotel Villa de Pescadores znajdującym się przy nabrzeżu. Ze wszystkich wydawał się być najprzyjemniejszym. Posiada 11 pokoi z klimatyzacją. Niestety nie serwuje śniadań. Kosztował ok. 100 zł za noc.

Różowa laguna w Las Coloradas

11 Comments
 • Karolina
  November 16, 2016

  Hej. Dzięki za posta i przydatne informacje praktyczne. Widoki – super! Jeśli będę kiedyś w Meksyku w okolicy półwyspu Jutakan to podjadę nad jezioro żeby sprawdzić czy jest faktycznie różowe :) A tak serio to podobnych zbiorników wodnych jest sporo na tym świecie między innymi w Australii, Kolumbii i Senegalu.

  • Anita & Paweł
   November 17, 2016

   Tak, wiemy :-) Słyszeliśmy o tym w Australii i Senegalu. Niestety nie byliśmy i nie możemy potwierdzić czy też są takie piękne ;-)

 • Fru
  November 22, 2016

  Kolo nierzeczywisty! Wcale mnie nie dziwi brak wiary w to, że to siła natury, a nie Photoshopa. :)

 • Monika
  November 22, 2016

  Bajeczne zdjęcia!
  Jak wrócę kiedyś do Meksyku to na pewno tam pojadę! Kiedy byłam, nie byłam jeszcze kierowcą więc wszystkie dojazdy i wycieczki w miejsca, w które trudniej się dostać niestety odpadały.

 • Marcin Wesołowsk
  November 23, 2016

  To miejsce, te kolory i te zdjęcia, to jakaś absolutna magia! Trudno wzrok oderwać, naprawdę, pojechałbym choćby jutro!

 • Marta
  November 23, 2016

  Cudownie! Przepiękne zdjęcia, chociaż widoki na żywo na pewno są jeszcze lepsze :) Patrząc na szarą jesień za oknem aż chciałoby się tam być choćby teraz!

 • Jacek
  February 13, 2017

  Będę tam w połowie marca. Czy lepiej zwiedzać na własną rękę, czy może skusić się na ten rejs statkiem. Nie chce niczego stracić, a z tego co widzę jest tam rzeczy co niemiara

  • Anita & Paweł
   February 14, 2017

   Hej Jacek! Proponujemy wynając auto i jechać do Las Coloradas samemu. Dodatkowo jak wystarczy Ci czasu możesz podjechać do pobliskiej wioski Rio Lagartos i w tam wykupić sobie rejs łódką po namorzynach. Wycieczka z Rio Lagartos zhacza o mały fragment różowej laguny. Dla nas było to jednak zdecydowanie za mało i za krótko :-) Pozdrawimy!

   • Jacek
    February 17, 2017

    OK. W Las Coloradas są jakieś miejsca noclegowe, czy od razu jechać do Rio Lagartos?

Leave a Reply

Your email address will not be published.