Angkor Wat, starożytne miasto ukryte w kambodżańskiej dżungli

Ten post jest o jednym z najbardziej spektakularnych starożytnych miejsc na świecie, które można porównać do Piramid w Gizie, Machu Picchu czy Petry. Zdecydowany TOP of the TOP atrakcji turystycznych w Azji. Będąc w Kambodży i nie widzieć Angkor Wat, bo o nim mowa, to jakby być w Paryżu i nie wiedzieć wieży Eiffela. W internecie można przeczytać setki, jak nie tysiące, opisów i zdjęć tego pięknego miejsca. Nie zaszkodzi jednak kolejny wpis, tym razem widziany naszymi oczami. Angkor Wat, starożytne miasto ukryte w kambodżańskiej dżungli

 

Angkor Wat

 

Angkor Wat – trochę historii

Angkor to kompleks tysiącletnich świątyń ukrytych w kambodżańskiej dżungli niedaleko miasta Siem Reap. Jest przykładem jednego z najpiękniejszych na świecie dzieł architektonicznych i sakralnych stworzonych przez imperium Khmerów. Miasto to, w okresie swojej świetności, zamieszkiwało nawet milion osób, a jego infrastruktura, w tym drogi i kanały, rozpościerała się na przestrzeni 1000 km2! Niestety imperium Khmerów upadło w XV wieku, a cały Angkor został wtedy opuszczony. Nie wiadomo dokładnie, jakie były tego przyczyny. Jedna z teorii zakłada, że system irygacyjny doprowadził do katastrofy ekologicznej i z powodu suszy ludność zmuszona została do porzucenia miasta. Najbardziej prawdopodobną przyczyną opuszczenia Angkoru była jednak napaść na tamtejszych mieszkańców przez najeźdźców z sąsiedniego Królestwa Ayutthaya.

 

Kupić bilet na jeden dzień, trzy dni, a może na tydzień?

Kompleks świątyń Angkor Wat położony jest na dość sporej powierzchni zajmującej około 120 km kw. Jeśli zatem macie czas oraz zależy Wam na zobaczeniu większości ze znajdujących się tam świątyń (a tych jest około 100) to potrzebujecie kilku dni. Na odwiedzenie tych najbardziej „popularnych” w zupełności powinny Wam wystarczyć 1-2 dni. Po zobaczeniu n-tej świątyni człowiek odnosi wrażenie, że wszystkie są do siebie podobne. Decyzję o tym ile dni przeznaczyć na zwiedzanie kompleksu musicie podjąć sami w zależności od czasu, którym dysponujecie oraz własnych upodobań. Na marginesie dodamy, że my poświęciliśmy tylko 1 dzień.

 

Ceny wstępu:

 • Bilet 1-dniowy: 20$
 • Bilet 3 -dniowy: 40$
 • Bilet 7-dniowy: 60$

 

Bilet do kompleksu świątyń Angkor Wat należy zakupić w kasach znajdujących się tuż przed wjazdem do kompleksu (nie kupicie biletów w mieście Siem Reap!). Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, aby uniknąć stania w ogromnych kolejkach kolejnego dnia rano. Jeśli kupicie bilet po godzinie 17:00 to możecie za darmo tego samego dnia wjechać do kompleksu na zachód słońca. Bilet będzie się liczył dopiero od następnego dnia rano! Po bilety najlepiej pojechać tuk tukiem – koszt to około 5-8$ ze Siem Reap.

 

Tuk tukiem czy rowerem?

Przed wyjazdem do Kambodży przeczytaliśmy mnóstwo informacji na temat Angkoru, dzięki którym dowiedzieliśmy się m.in., że istnieje opcja zwiedzania kompleksu na rowerach. Jechaliśmy tam zatem z mocnym postanowieniem, że przejedziemy go jednośladami. Nasze plany zostały dosyć szybko zweryfikowane na miejscu 😃 Mimo, iż wiedzieliśmy, że kompleks jest dosyć duży, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego jak bardzo. Dodatkowo sam dojazd z Siem Reap w prawie 40 stopniowym upale (!) do bram Angkoru to minimum godzina pedałowania. 8h przejażdżka rowerem w takich warunkach i przy takim upale nie była najlepszym pomysłem. Postanowiliśmy wziąć jednak tuk tuka. Jadąc nim po bilety na kolejny dzień minęliśmy po drodze bodajże 4 śmiałków wracających na rowerach. Wyglądali na mega wyczerpanych i spalonych słońcem. To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że podjęliśmy słuszną decyzję. Nawet kierowcy tuk tuków wymiękają w takim upale. Często ucinają sobie drzemki w oczekiwaniu na powrót turystów.

 

Angkor Wat

 

Są dwie główne trasy zwiedzania kompleksu Angkor Wat:

1. Małe kółko obejmujące m. in. świątynie:

 • Angkor Wat
 • Angkor Thom (Bayon)
 • Ta Keo
 • Ta Phrom
 • Banteay Kdei

Za tuk tuka zapłacicie ok. 15$, za rower 2-3$.

 

2. Duże kółko obejmujące m. in. świątynie:

 • Angkor Wat
 • Angkor Thom (Bayon)
 • Preah Khan
 • Neak Pean
 • Ta Som
 • Sras Srang
 • Banteay Kdei

Za tuk tuka zapłacicie ok. 20$, za rower 2-3$.

 

Angkor Wat

 

Większość zwiedzających małą trasę robi jednego dnia, a dużą trasę kolejnego. Oczywiście podczas zwiedzania Angkoru rowerem, jak i tuk tukiem można je lekko zmodyfikować, w zależności od swoich upodobań. Tuk tuka najlepiej wynająć na ulicy bez udziału hotelu, w którym aktualnie nocujecie. Ten bowiem pobiera dodatkową prowizję od każdej zaaranżowanej przez  siebie wycieczki. Dodatkowo proponujemy uzgodnić wcześniej z kierowcą tuk tuka cenę, trasę i świątynie na których konkretnie Wam zależy. Musicie pamiętać również o tym, że kierowcy tuk tuków z nie są przewodnikami! Oni tylko podwożą pod świątynie i czekają, aż skończycie zwiedzanie.

Tuk tuk jest do Waszej dyspozycji w zasadzie przez cały dzień, zaczynając od wschodu słońca, a kończąc wycieczkę po jego zachodzie. W południe, w trakcie największych upałów, możecie za dodatkową opłatą wrócić na mały odpoczynek do hotelu, po czym po południu kontynuować dalsze zwiedzanie. Kierowcy tuk tuków trochę kręcą na ten pomysł nosem, ale przy małej trasie i dodatkowej opłacie (ok 5$) często na niego przystają.

My osobiście wybraliśmy 1-dniowe zwiedzanie ze zmodyfikowaną małą trasą z przerwą na odpoczynek w południe:

 • wyjechaliśmy bardzo wcześnie rano (4:30) na wschód słońca nad świątynią Angkor Wat
 • potem kontynuowaliśmy zwiedzanie pozostałych świątyń do godziny 11:30
 • przed 12:00 wróciliśmy do hotelu zrelaksować się nad basenem hotelowym
 • ok. 15:00 pojechaliśmy z powrotem do kompleksu na zwiedzanie kolejnych świątyń i zachód słońca

Trasa ta kosztowała nas 20$.

 

Które świątynie trzeba koniecznie zobaczyć?

Angkor Wat

XII wieczna świątynia zbudowana na rozkaz jednego z najpotężniejszych khmerskich władców – króla Suryavarmana II. Angkor Wat miał służyć mu za prywatną świątynię, a po śmierci za mauzoleum. Dostępu do Angkor Watu broni 190 metrowa fosa oraz mury 4,5 metrowej wysokości. W jego centrum znajduje się świątynia niegdyś poświęcona bogowi Wisznu, a obecnie będąca miejscem pielgrzymek mnichów buddyjskich. Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest pięć wież w kształcie kwiatów lotosu, z których największa wyrasta na wysokość 65 metrów.

 

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Thom

Bayon

Zbudowana pod koniec XII wieku. Jest to ufortyfikowane miasto pełne świątyń, zajmujące przestrzeń 9 km2. Angkor Thom był chroniony 8 metrowymi murami oraz fosą, a do miasta prowadziły 23 metrowe bramy ozdobione głowami Buddów. W centrum znajduje się główna świątynia – Bayon, ozdobiona olbrzymimi głowami.

 

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

 

Ta Prohm

Została założona przez króla Khmerów jako świątynia buddyzmu oraz uniwersytet. W odróżnieniu od pozostałych budowli kompleksu Angkor, Ta Prohm zachowała się w stanie zbliżonym do tego, w jakim została odnaleziona. Na terenie świątyni znajdują się olbrzymie korzenie drzew porastające i wrastające w ruiny świątynne. Jako ciekawostkę dodamy ze w 2001 roku na terenie Ta Prohm kręcono sceny do filmu Lara Croft: Tomb Raider z Angeliną Jolie.

 

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

 

 

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

 

 

Banteay Kdei

Znajduje się na południe od Ta Prohm. Została zbudowana na przełomie XII-XIII wieku przez króla Jayavarman II. Banteay Kdei nie została odrestaurowana i pozwala odwiedzającym doświadczyć tego, jak mogła wyglądać pierwotnie. Zbudowana została z miękkiego piaskowca, z kolei mur otaczający świątynię wykonano z kamieni. Architektonicznie jest podobna do Bayon tylko jest dużo mniejsza.

 

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Wschód słońca

Słońce wschodzi nad świątynią Angkor Wat między 5:45-7:00 w zależności od pory roku. Aby na niego zdążyć ze Siem Reap należy wyjechać około  godziny 4:30 i koniecznie dzień wcześniej zakupić bilet upoważniający do wstępu na teren kompleksu. Najlepsze miejsce do robienia zdjęć znajduje się po lewej stronie po wejściu na teren świątyni oraz po lewej stronie basenu. To właśnie stamtąd widać odbicie lustrzane Angkoru na tafli wody podczas wschodu słońca. Niestety trzeba się bardzo śpieszyć, bo chętnych na to miejsce jest mnóstwo! Tu liczy się każda sekunda 😃 Ludzie walczą ze sobą o każdy centymetr wolnej przestrzeni, popychają się i wchodzą sobie w kadr! Jeśli jesteście fotograficznymi freakami i zależy Wam na pięknych zdjęciach weźcie ze sobą statyw i rozstawcie go jak najbliżej wody. Koniecznie zabierzcie ze sobą środek na komary, krem UV, latarkę oraz przekąski i wodę! Przydadzą się podczas dalszego zwiedzania.

 

Angkor Wat

Angkor Wat

 

Zachód słońca

Naszym skromny zdaniem tzw. “Angkor Sunset” to jedna wielka ściema. 90% turystów kierowanych jest na zachód słońca ze świątyni Phnom Bakheng. I tu pierwsze zaskoczenie – obowiązuje limit wejść obejmujący ok. 300 osób. O godzinie 17:00 jest już tak zwana „musztarda po obiedzie”, bo góra na której znajduje się świątynia jest na maksa wypełniona zwiedzającymi i nie ma szans na dostanie się na taras widokowy. Kolejne zdziwienie czeka tych wszystkich „szczęściarzy”, którzy zmieścili się w limicie. Nie dość, że już praktycznie od godziny 15:00 smażą się w 30-40 stopniowym upale na tarasie widokowym w oczekiwaniu na spektakularny zachód słońca, to na finiszu okazuje się, że słońce wcale nie zachodzi nad świątynią Angkor Wat!, bo ta znajduje się w zupełnie innym miejscu (na wschodzie), jest bardzo oddalona i praktycznie niewidoczna! Dodatkowo po części zasłaniają ją drzewa. Miejsce, gdzie faktycznie słońce zachodzi nie jest warte szczególnej uwagi. Oprócz rozpalonego do czerwoności zachodzącego słońca nic dodatkowego tam nie zachwyca. Uprzedzamy pytanie – tak, byliśmy tymi „szczęściarzami”. Na taras widokowy udało nam się dostać dopiero za 2 podejściem. Warowaliśmy na nim o 1 butelce wody razem z pozostałymi 298 osobami w pełnym słońcu już od godziny 15:30 ! Czy było warto? Oceńcie sami….

 

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat
Poradnik Więcej o Kambodży

Angkor Wat, starożytne miasto ukryte w kambodżańskiej dżungli

12 Comments
 • Darek | Przedeptane.pl
  April 13, 2016

  Też zdecydowanie polecamy tuk-tuka. W całym kompleksie jest mnóstwo miejsc do zwiedzenia, więc szkoda marnować energię na pełzanie między poszczególnymi kapliczkami. Zresztą jeżeli dobrze się trafi, to kierowca może być jednocześnie świetnym przewodnikiem, a nawet kompanem podróży.

 • Łukasz | Kartka z Podróży
  April 13, 2016

  Na tych zdjęciach to miejsce wygląda bardzo posępnie i niepokojąco. Wygląda na to, że trochę czasu tam spędziliście. Rewelacyjne ujęcia.

  • Paweł & Anita
   April 13, 2016

   Byliśmy w Angkorze niestety tylko jeden dzień i chcieliśmy go pokazać nieco inaczej, może trochę bardziej tajemniczo :-) Tak właśnie czuliśmy się będąc w tym miejscu.

 • Epepa
  April 13, 2016

  Piękne zdjęcia, aż chce się tam być :)

 • Kinga
  April 13, 2016

  o, podejrzewam, że ja bym wybrała rower a potem przeklinała wałsną głupotę. rowery spoko, ale faktycznie przy TAKIEJ temperaturze to może niekoniecznie. :P
  nie chcieliście zostać tam dłużej I wziąć np. bilet na 2 dni?

  • Paweł & Anita
   April 13, 2016

   Niestety jest tylko możliwość zakupu biletu 1- dniowego, 3- dniowego lub 7- dniowego :-( Wiemy, że część zwiedzających wykupuje bilet 3- dniowy i zwiedza Angkor w ciagu 2 dni, ale my nie mieliśmy aż tyle czasu, aby go podziwiać. Wietnam (kolejny etap podróży) wzywał :-)

 • Agata
  April 13, 2016

  Niesamowite miejsce (pięknie ujęliście klimat na fotach!) :) Myśmy odwiedzili Angkor 4 lata temu i spędziliśmy w kompleksie w sumie 1,5 dnia (drugiego dnia niestety potężna ulewa uniemożliwiła nam zwiedzanie :(). Myślę, że te dwa dni to jest takie optimum, żeby się nacieszyć wystarczająco widokami, ale nie wejść w fazę, o której piszecie “ta świątynia jest taka sama jak 10 poprzednich, nuda” ;) Chętnie wybrałabym się tam jeszcze raz, ale obejrzeć już te mniej turystyczne i oblegane świątynie.

  • Paweł & Anita
   April 13, 2016

   Dziękujemy :-) Nam też się w Angkorze niezmiernie podobało:-) Mamy nadzieję, że kiedyś tam jeszcze wrócimy…

 • RAFAŁ
  August 25, 2016

  Dzięki za fotorelację. Do Kambodzy wybieram się w lutym 2017 roku. Takich praktycznych informacji szukałem ;)
  Chyba odpuszczę sobie zachód słońca ;)

  • Anita & Paweł
   August 26, 2016

   Nie ma za co :-) Nas zachód słońca delikatnie mówiąc “nie powalił na kolana”,a oczekiwanie na niego było mega wyczerpujące. Życzymy udanego wyjazdu i samych pozywywnych momentów!

Leave a Reply

Your email address will not be published.