Przekraczanie granicy izraelsko-jordańskiej

Wielu turystów przy okazji swojej podróży po Izraelu decyduje się również na wizytę w Jordanii. Starożytna Petra czy przepiękna pustynna dolina Wadi Rum przyciągają do tego kraju jak magnes. Dotarcie do Jordanii drogą lądową z Izraela wydaje się też być dużo tańszym pomysłem niż wykupienie bezpośredniego lotu z Polski do Ammanu czy Aqaby. Między Izraelem a Jordanią znajdują się trzy piesze przejścia graniczne: Yitzhak Rabin/Wadi Araba – południowe przejście graniczne, King Hussein Bridge/Allenby- na zachodnim brzegu i Rzeka Jordan (Jordan River/Sheikh Hussein) – północne przejście graniczne. W naszym przypadku przekraczanie granicy izraelsko-jordańskiej miało miejsce na południu między izraelskim Ejlatem i jordańską Aqabą, dlatego ten wpis poświęcimy w całości przejściu granicznemu Yitzhak Rabin/Wadi Araba. 

 

Jordania

 

Przekraczanie granicy izraelsko-jordańskiej

 

Godziny otwarcia przejścia granicznego Ejlat – Aqaba:

 • Niedziela – czwartek: 6:30 do 20:00
 • Piątek i sobota: 8:00 do 20:00
 • Zamknięte podczas żydowskiego Święta Pojednania i muzułmańskiego Nowego Roku

 

Jak dotrzeć do przejścia granicznego Ejlat – Aqaba?

1. Jeśli lądujecie na izraelskim lotnisku Ovda koło Ejlatu to proponujemy Wam zarezerwować miejsce w autokarze firmy eilatshuttle.com, który po rozwiezieniu turystów po hotelach w Ejlacie zawiezie Was bezpośrednio pod przejście graniczne Yitzhak Rabin/Wadi Araba. Autobus zatrzymuje się również na izraelsko-egipskim przejściu granicznym Ejlat-Taba. Koszt przejazdu autokarem wynosi 8$/os i trwa ok. 1-1,5 godz.

2. Z lotniska w Ovdzie możecie też udać się miejskim autobusem (nr 282) do centrum Ejlatu i tam złapać taksówkę pod przejście graniczne Yitzhak Rabin/Wadi Araba. Koszt przejazdu taksówką z centrum Ejlatu pod granicę to ok. 25-35 szekli. Koniecznie się targujcie!

3. Na przejście graniczne Yitzhak Rabin/Wadi Araba możecie też dotrzeć pieszo. Z centrum Ejlatu musicie się kierować na północ wzdłuż autostrady nr 90, a następnie na wysokości kibucu w Eilot skręcić w prawo w stronę rezerwatu, przy którym znajduje się granica. Dojście zajmie Wam około godziny.

Uwaga: Nie ma komunikacji miejskiej pod granicę izraelsko-jordańską.

 

Jordania

 

Procedura przekraczania granicy izraelsko-jordańskiej Ejlat/Aqaba

 

Część izraelska

Na teren przejścia granicznego zostaniecie wpuszczeni po okazaniu paszportu. Następnie musicie się skierować do pierwszego okienka, przy którym zostanie od Was pobrana opłata za wyjazd z Izraela (106 szekli/osobę – można płacić kartą). Przy kolejnym okienku dostaniecie stempel wyjazdowy. W naszym przypadku była to oddzielna karteczka. Nikt nie wbijał nam pieczątki izraelskiej do paszportu. Przed opuszczeniem Izraela zostaniecie jeszcze raz poproszeni o okazanie dokumentów i wejdziecie na tzw.”ziemię niczyją” prowadzącą w kierunku Jordanii.

 

Część jordańska

Tutaj zaczyna się cyrk: prześwietlanie bagażu, papierki do wypełniania i bieganie między okienkami. Na końcu wiza uprawniająca do wjazdu na teren Jordanii. Najważniejszym dokumentem jaki wypełnicie na granicy jordańskiej jest pojedyncza kartka papieru tzw. “Manifest”, na której zadeklarujecie przewidywany czas Waszego pobytu na terenie Jordanii oraz wpiszecie swoje dane osobowe. Dokument ten zostanie podbity przez celników przy kolejnym okienku (nr 8). Wy otrzymacie jego kopię. Broń Boże nie wyrzucajcie go, bo będziecie musieli go okazać przy powrotnym przekraczaniu granicy. Na podstawie podbitego przez celników “Manifestu” zapłacicie za wizę jordańską albo i nie.

 

Ceny za wizę jordańską

 • Jeśli na terenie Jordanii spędzicie minimum 3 noce wiza będzie darmowa. Nie zostanie też od Was pobrana opłata wyjazdowa.
 • Jeśli na terenie Jordanii spędzicie 2 noce to na przejściu granicznym Ejlat/Aqaba nie zostanie od Was pobrana żadna opłata za wizę do Jordanii, ale przy wyjeździe będziecie musieli zapłacić 10 JD/os “wyjazdowego”.
 • Przy jednodniowym pobycie na terenie Jordanii (bez wizyty w Petrze) za wizę zapłacicie 60 JD/os.
 • Przy jednodniowym pobycie na terenie Jordanii połączonym z wizytą w Petrze za wizę zapłacicie 40 JD/os. W tym przypadku musicie dodatkowo zachować bilet wstępu do Petry oraz poprosić o podbocie “Manifestu” pracownika kasy biletowej w Petrze. Jeśli Wasza wizyta w Petrze będzie obejmowała 2 noce, zapłacicie tylko wyjazdówkę w wysokości 10 JD/os.

 

Uwaga: Płatności za wizy i opłaty wyjazdowe na granicy jordańskiej dokonuje się tylko gotówką! Na przejściu granicznym znajduje się mały kantor, w którym możecie wymienić pieniądze.

 

Jordania

 

Jak dotrzeć do Aqaby/Petry/Wadi Rum z przejścia granicznego Ejlat/Aqaba?

Po przekroczeniu granicy izraelsko-jordańskiej Ejlat/Aqaba niestety jesteście zmuszeni do skorzystania tylko i wyłącznie z taksówki. Pod przejście graniczne nie podjeżdżają bowiem żadne autobusy komunikacji miejskiej. Nie można też iść pieszo, bo podobno jest to teren należący do wojska. Mafia taksówkarska, w której wszyscy kierowcy są w zmowie, dyktuje warunki. Targowanie nie przynosi żadnych efektów, bo panowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że turysta jest na nich skazany. Nie oznacza to jednak, że nie można próbować :-) Koszt przejazdu taksówką do Aqaby wynosi ok. 11 JD, bezpośrednio do Wadi Rum 35 JD.

 

Jeśli chcecie obniżyć cenę przejazdu, do taksówki najlepiej wsiąść większą grupą i podzielić się kosztami. Kwestię doboru osób należy jednak dogadać jeszcze na granicy, bo póżniej będzie na to za późno. Żaden z taksówkarzy nie zgodzi się na zabranie do swojego auta przypadkowych osób.

 

Jordan Pass

Jordan Pass to specjalna karta turystyczna oferująca zniżki do około 40 atrakcji położonych na terenie Jordanii. W karcie tej oprócz biletów wstępu zawarta jest również wiza wjazdowa do Jordanii. Jordan Pass pokazujecie na przejściu granicznym i w kasach biletowych poszczególnych atrakcji turystycznych. Kartę możecie zakupić tutaj.  W podanym linku znajdziecie również więcej informacji na jej temat, łącznie z cenami oraz wykazem atrakcji, które obejmuje. Po zakupie i płatności online karta przyjedzie Wam na maila. Wystarczy ją póżniej wydrukować lub pobrać na telefon komórkowy.

Osobiście podczas pobytu w Jordanii nie korzystaliśmy z Jordan Pass, bo uznaliśmy ją za mało opłacalną. Wiemy jednak, że wiele osób z niej korzysta. Decyzję o jej zakupie pozostawiamy Wam.

 

Jordania

Przekraczanie granicy izraelsko-jordańskiej

12 Comments
 • Łukasz | Kartka z Podróży
  April 13, 2017

  Nie ma to jak spontaniczne przekraczanie granic. Wygląda na całkiem dobrze zorganizowane miejsce. Przynajmniej nie ma strachu w oczach, ze Cie przetrzymają, rozbiorą lub ogołocą z kasy. (-:,

  • Anita & Paweł
   April 13, 2017

   Jedynie ogołacają z uszkodzonych dronów, dyktafonów i czasami drobnego sprzętu elektornicznego, którego przeznaczenia nie są do końca pewni (oczywiście mamy tu na mysli stronę jordańską):-)

 • Iwona
  April 13, 2017

  Rzeczywiście, te przekraczanie granic bywa czasem mocno skomplikowane. Ja chyba najwięcej formalności miałam na granicy gruzińsko-armeńskiej – staliśmy tam chyba pół dnia. Na szczęście mieliśmy ze sobą butelkę wina i kończyliśmy ją już razem z celnikami ;)

  • Anita & Paweł
   April 25, 2017

   Też przekraczaliśmy granicę gruzińsko-armeńską, ale poszło nam to sprawniej niż w powyższym przypadku

 • Pablo
  April 13, 2017

  Bardzo praktyczny wpis! Na pewno przeczytam jeszcze raz lecąc do Izraela. Pozdrawiam :)

 • Evi Mielczarek
  April 13, 2017

  Świetny poradnik krok po kroku, myślę, że ważny, szczególnie, że w internecie masa historii z tej właśnie granicy. Jak choćby to, że pieczątka w paszporcie idzie z automatu, a o karteczkę to trzeba specjalnie prosić. A tu widać, że nie taki diabeł straszny :) Zapiszę sobie i zachowam na mój przyszły wyjazd.

  • Anita & Paweł
   April 25, 2017

   Dzięki Evi Podczas przekraczania granicy izraelskiej celnik zapytał nas tylko o to dlaczego nie chcemy pieczątki w paszporcie. Odpowiedzieliśmy grzecznie, że mamy jeszcze w planach kraje arabskie

 • sekulada.com
  April 18, 2017

  Oh! Petrę chciałoby się zobaczyć :) Swoją drogą pierwsze czytam o tej granicy, więc dobrze wiedzieć, aby zaplanować sobie tam dłuższe wakacje! Mam nadzieję, że wpis się przyda!

 • Renia
  August 16, 2017

  Czy macie jakąś aktualną informację na temat przejścia w Sheikh Hussein? Wjeżdżając z Izraela do Jordanii czy tam można tez wizę otrzymać? Wiem że spędzając w Jordanii 3 noce nie powinno być opłaty wizowej, ale nie jestem pewna czy to obowiązuje tylko w Akabie czy na wszystkich przejściach?
  Czy zapłacimy za wizę wchodząc w Sheikh Hussein a wychodząc w Akabie? Czy macie jakiekolwiek informacje na ten temat?

  • Anita & Paweł
   August 16, 2017

   Hej Renia! Niestety wiemy tylko tyle, że wizę do Jordanii można uzyskać na lotniczych i lądowych przejściach granicznych, podobno za wyjątkiem przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge), łączącego miasto Jerycho na Zachodnim Brzegu z Jordanią. Jeśli zamierzasz przekroczyć granicę przez wspomniany wyżej most Allenby Bridge musisz wcześniej odwiedzić ambasadę Jordanii. Niestety w Polsce takowej brak. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Więcej przydatnych inforamcji znajdziesz tu : https://www.itraveljerusalem.com/article/israel-jordan-border-crossing/. My przekraczaliśmy granicę między Ejlatem, a Akabą, więc nie mamy do końca sprawdzonego info z pozostałych przejść granicznych :-( Proponujemy przedzwonić do Ambasady Jordanii w Berlinie i tam upewnić się w 100%.

Leave a Reply

Your email address will not be published.