Timna Park i mityczne kopalnie króla Salomona

Na południu Izraela w otoczeniu pustyni Negew znajduje się przepiękny Timna Park i mityczne kopalnie króla Salomona. Park łączy w sobie zapierające dech w piersiach widoki z bogatą historią sięgającą mitologii starożytnego Egiptu. To tu wśród piachu, kanionów i skał odnajdziecie przedziwne formacje skalne w kształcie grzybów, filarów czy łuków oraz naskalne hieroglify egipskich górników i hutników, którzy w X wieku p.n.e w słonecznej Timnie wydobywali rudę i wytapiali z niej sztaby miedzi.

 

Izrael Timna

 

Izraelska Dolina Timna przed wiekami stanowiła ważne centrum wydobycia miedzi. To tutaj znajdowała się jedna z najstarszych kopalń tego metalu na świecie. Prowadzone w dolinie prace archeologiczne przyczyniły się do odkrycia pozostałości budynków i pieców, ceramiki i instalacji używanych przy wytopie miedzi. Według opinii archeologów większość z nich pochodziła z X wieku p.n.e., czyli z okresu, w którym Izraelem rządził biblijny król Salomon.

Ale Timna Park to nie tylko bogata historia, kopalnie i miedź. To przede wszystkim różnorodność przyrody, przepiękne krajobrazy, urzekające formacje skalne i krzyżówka szlaków turystycznych o różnych poziomach trudności. To fantastyczne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu. Dolinę Timna polecamy każdemu, bo można ją eksplorować na rożne sposoby: pieszo, rowerem, bądź autem.

Pieszo

W Dolinie Timna znajduje się około 25-ciu doskonale oznaczonych pieszych szlaków turystycznych o różnej długości i poziomach trudności. Ponieważ park obejmuje powierzchnię aż 15.000 hektarów, przemieszczając się pieszo, nie będziecie w stanie zobaczyć go w całości. Po przybyciu na miejsce najprościej będzie zaopatrzyć się w mapkę z rozpisanymi trasami i samemu zdecydować, którą z nich wybrać. My skusiliśmy się na kilkugodzinny trekking czarno (4) – czerwonym (17) szlakiem prowadzącym do punktu widokowego “The Chariots”. W miejscu tym odnajdziecie dwie ryciny wyryte w skale datowane na 14-12 wiek p.n.e. przedstawiające egipskich bojowników na rydwanach na tle sceny z polowania. Z Chariots wróciliśmy z powrotem do głównej drogi, przy której zostawiliśmy auto, szlakiem niebieskim (6) wiodącym obok kolejnej atrakcji parku jaką jest przepiękna spiralna formacja skalna zwana Spiral Hill.

 

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

 

Ciekawe trasy piesze znajdziecie również wokół Różowego Kanionu (23 i 25) i Filarów Salomona. Tym z Was, którzy mają nieco więcej czasu polecamy czterogodzinny szlak “The Israel Trail” (1), będący fragmentem Izraelskiego Szlaku Narodowego. Prowadzi on od północnej bramy parku w okolice jeziora m.in. przez najwyższy szczyt doliny – górę Timna o wysokości 453 m n.p.m.

 
Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna
 

Rowerem

Timna Park to jedno z najlepszych miejsc w Izraelu do uprawiania kolarstwa. Do wyboru macie trasy o różnych poziomach trudności. Wszystkie oznaczone są strzałkami i prowadzą do przeróżnych zakątków parku. Jedną przeznaczono dla rodzin z dziećmi powyżej 8 roku życia. Kolejną dla doświadczonych cyklistów o wysokim poziomie sprawności fizycznej. Trasy rowerowe prowadzą przez najważniejsze atrakcje parku m.in. Filary Salomona, łuki, grzyby, starożytne kopalnie miedzi itp.

Przed wjazdem na teren parku  znajdziecie wypożyczalnię rowerów i kasków. Tam też zaopatrzycie się w darmowe mapy z rozrysowanymi szlakami.

Autem

Po Dolinie Timna możecie poruszać się samochodem. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza i najszybsza opcja, jeśli chcecie zobaczyć najważniejsze atrakcje parku w dość krótkim czasie. Auto wybiera zdecydowana większość turystów udających się do doliny. Dzięki niemu odwiedzicie najważniejsze punkty widokowe w Timnie w ciągu 2-3 godzin. My ze swojej strony szczególnie polecamy zatrzymać się nieco dłużej przy skalnych grzybach, majestatycznych łukach i jednej z najpiękniejszych atrakcji parku jaką są Filary Salomona. Te ostatnie to wysokie kolumny z piaskowca w przepiękny sposób uformowane przez erozję. Trudno uwierzyć, że są one dziełem natury.

 

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

Izrael Timna

 

Jak dojechać do Timna Park?

Timna Park znajduje się około 25 km na północ od nadmorskiej miejscowości Ejlat. Najlepiej dojechać do niego wypożyczonym w Ejlacie autem trasą nr 90 prowadzącą na północ kraju wzdłuż granicy z Jordanią. Dla wygody proponujemy skorzystać z map offline w aplikacji Maps.me, które zaprowadzą Was pod bramę wjazdową do parku.

Koszt wypożyczenia najtańszego auta w Ejlacie to ok.150 zł. Uwaga: przy wypożyczeniu auta na okres krótszy niż 3 dni obowiązuje limit dzienny 250 km.

 
Izrael Timna

Izrael Timna

 

Ile kosztuje bilet wstępu do Timna Park?

Bilet wstępu do Timna Park to koszt 49 szekli od osoby dorosłej.

Park czynny jest od niedzieli do czwartku w godzinach 08:00- 16:00. W piątki od 08:00 do 15:00. W lipcu i sierpniu park czynny jest od soboty do niedzieli w godzinach od 08:00 do 13:00. Na terenie parku znajduje się restauracja i pole namiotowe (koło jeziorka). Park po wcześniejszej rezerwacji można też zwiedzać nocą. Więcej informacji  znajdziecie na stronie internetowej parku.

 
Izrael Timna

 

Timna Park i mityczne kopalnie króla Salomona

12 Comments
 • Bartłomiej
  April 5, 2017

  Rozkoszne zdjęcia, praktyczne rady, żwawa narracja i zjawiskowa Anita – wzór.

 • Onserwatorium podróży
  April 6, 2017

  Nie miałam o tym miejscu pojęcia! Ile szlaków! Jakie widoki. Aaaa jestem pod wrażeniem.

  • Anita & Paweł
   April 11, 2017

   Kasia jak tylko będziesz miała okazję wybrać się w tamte strony, ani chwili się nie zastanawiaj! Dla Ciebie będzie tam raj na ziemi ;-)

 • Szymon
  April 6, 2017

  zdecydowanie warte tych 49 szekli (53zł) – a myślałem, że ta czerwona pustynia jest bardzo efektowna tylko po jordańskiej stronie! jak będę w Izraelu, to muszę tam pojechać :) ogólnie takie miejsca bardzo mi się podobają /byłem w Wadi Rum i naprawdę chcę wrócić/

 • sekulada.com
  April 10, 2017

  Nie wiem dlaczego, ale przez chwilę myślałem, że to Dolina Śmierci w USA :) Widoki są rewelacyjny! Chociaż nie wiem kto na takiej patelni dałby radę uprawiać kolarstwo… Chyba, że wcale nie jest tam tak ciepło jak sobie to wyobrażam!

  • Anita & Paweł
   April 11, 2017

   Jak byliśmy tam w marcu to nie było aż tak źle :-) Fakt, słońce grzało ale dało się wytrzymać. Kilku kolarzy też spotkaliśmy i nie wyglądali na mega przegrzanych ;-)

 • Fru
  April 10, 2017

  Piękne krajobrazy! Szczególnie podobają mi się na ujęciach z pustą drogą w roli głównej :) Bardzo, ale to bardzo chciałabym zobaczyć Timna Park na własne oczęta :)

 • nadia vs. the world
  April 11, 2017

  Warto! Zdjęcia działają na wyobraźnię. Widzę tam sesję narzeczeńską… :D Fajna relacja i dużo praktycznych wskazówek.

  • Anita & Paweł
   April 12, 2017

   Dla nas na sesję narzeczeńską już troszkę za późno :-) ale Tobie życzymy jej w tym miejscu z całego serca

Leave a Reply

Your email address will not be published.