Wszystko co musicie wiedzieć o Chichen Itza

Podczas równonocy przypadającej na dzień 20/21 marca i 22/23 września w meksykańskiej Chichen Itza ma miejsce niesamowity spektakl światła i cienia. Około godziny 16:00 zachodzące słońce rzuca cień na północną ścianę jednej ze stojących tam piramid, a oczom widzów ukazuje się spełzający po kamiennym zboczu symetryczny, świetlisty wąż. Ten niesamowity pokaz trwa 3 godziny i 22 minuty i potwierdza niesłychany architektoniczny geniusz mieszkającej tam przed wiekami cywilizacji Majów. Chichen Itza, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to jedna z najważniejszych stref archeologicznych w całym Meksyku, do dziś zawstydza współczesny świat. To również jeden z siedmiu cudów świata i najważniejsza atrakcja Jukatanu. Wszystko co musicie wiedzieć o Chichen Itza znajdziecie poniżej. 

 

Meksyk Chichen Itza

 

Co to jest Chichen Itza? 

Chichen Itza to prekolumbijskie miasto Majów położone na meksykańskim półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun. Najlepsze czasy przeżywało w okresie między X i XI wiekiem naszej ery. Po tym czasie stopniowo traciło na znaczeniu, aż w XV wieku całkowicie je opuszczono. Do chwili obecnej nie wiadomo dlaczego. Zrujnowane i zarośnięte roślinnością miasto zostało ponownie odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX wieku. Pomimo upływu tysięcy lat od momentu założenia ośrodka, budynki wciąż przypominają o dawnej potędze jego mieszkańców. Majowie wznieśli w mieście ogromne kamienne budowle, około 50 świątyń i obiektów, które zachwycają i przyciągają każdego roku tysiące turystów.

 

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

 

 

Jakie są najważniejsze atrakcje w kompleksie Chichen Itza? 

Najcenniejszym zabytkiem Chichen Itza jest świątynia Kukulkana. To typowa piramida, która różni się od tych egipskich ściętym wierzchołkiem. Każdy z dziewięciu jej poziomów rozdzielają schody. W sumie jest ich aż 365 i symbolizują ilość dni w roku. Sama konstrukcja piramidy ściśle nawiązuje do kalendarza Majów. To właśnie na tej budowli podczas wiosennego i jesiennego zrównania dnia z nocą możecie zaobserwować pełzającego po schodach świetlistego węża. Ciekawostką jest, iż we wnętrzu Kukulkana archeolodzy odkryli kolejną piramidę.

 

Meksyk Chichen Itza

 

W kompleksie Chichen Itza na szczególną uwagę zasługują również: Świątynia Wojownika, Tzompantli, obserwatorium astronomiczne El Caracol (tzw. Ślimak) i największe w Ameryce Środkowej boisko do obrzędowej gry w pelotę. Ta pierwsza  świątynia podtrzymywana jest przez filary w kształcie pierzastych węży oraz wojowników, a ściany jej ozdobiono wizerunkami boga deszczu. Z kolei Tzompantli to nic innego jak więzienie z wnętrzem udekorowanym czaszkami. W północnej części kompleksu znajdziecie kolejną ciekawą atrakcję – nieco zaniedbaną cenotę tzw. Świętą Studnię. Pełniła ona ważną funkcję religijną i była sercem Chichen Itza. Składano do niej ofiary z ludzi ku czci boga deszczu. Od niej też wywodzi się nazwa Chichén Itza – „u wylotu studni Itza”.

 

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

 

Kiedy jechać do Chichen Itza? 

Sezon turystyczny na Jukatanie trwa praktycznie przez cały rok. Należy pamiętać jednak o tym, że na Karaibach w miesiącach od czerwca do października panuje tzw. sezon huraganowy. Nie oznacza to jednak, że leje i wieje bez przerwy od samego początku do końca tego sezonu. Huragany mogą się w tym czasie pojawiać, ale nie muszą. Podobnie jest z ulewami. Zazwyczaj są one przelotne i trwają do kilkunastu minut, po których wychodzi słońce. Upał i duża wilgotność powietrza w tej części Meksyku niestety nie sprzyjają zwiedzaniu. Planując podróż do Chichen Itza, warto przybyć tam wcześnie rano, zaraz po godzinie 08:00, zanim upał i hordy turystów skutecznie obrzydzą Wam całą atrakcję.

 

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

 

Jak dotrzeć do Chichen Itza? 

Do kompleksu Chichen Itza możecie dotrzeć wykupując gotową wycieczkę w jednej z wielu lokalnych agencji turystycznych (nie polecamy), komunikacją publiczną lub wynajętym autem. Jeśli wybierzecie transport publiczny to polecamy Wam przewoźnika ADO Bus. Jego przystanki znajdują się we wszystkich większych miastach na terenie Jukatanu: w Meridzie, Cancun, Playa del Carmen czy Tulum. Podróż autobusem z Meridy trwa około 1:30 h, z Cancun ok. 2:30 h, z Playa del Carmen około 2 h. Najwygodniejszą, ale i najdroższą opcją jest wynajęcie auta. Więcej na ten temat pisaliśmy w poradniku o Meksyku.

 

Meksyk Chichen Itza

 

Ile kosztuje bilet wstępu do Chichen Itza? 

Kompleks Chichen Itza otwarty jest dla zwiedzających codziennie w godzinach od 08:00 do 16:30. Bilet wstępu to koszt 242 pesos. Jeśli planujecie dotrzeć do niego autem musicie się liczyć dodatkową opłatą za parking w wysokości około 30 pesos na cały okres trwania Waszej wizyty. Wniesienie kamery na teren kompleksu jest dodatkowo płatne. Za wniesienie aparatu fotograficznego z możliwością nagrywania filmików nie musicie ekstra płacić.

 

Meksyk Chichen Itza

 

Co może irytować podczas zwiedzania Chichen Itza? 

Po pierwsze niemiłosierny upał. Wybierając się do Chichen Itza koniecznie zaopatrzcie się w nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem UV oraz duże ilości wody! Po drugie tłumy turystów. Chichen Itza to najbardziej oblegana atrakcja na Jukatanie. Aby zrobić ładne zdjęcia i w spokoju obejrzeć wszystkie atrakcje miasta Majów musicie niestety uzbroić się w cierpliwość. Po trzecie liczne stragany z pamiątkami z ich nachalnymi i głośnymi sprzedawcami. Dla nas to lekka przesada. Nic nie uprzykrzyło nam wizyty w tym miejscu tak bardzo jak oni. Gdyby to od nas zależało wywalilibyśmy ich poza mury kompleksu.

 

Meksyk Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza

 

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.