Jak zadbać o swoje zdrowie przed i podczas podróży?

Cykl7_Artykulow_000

Wielu podróżników w trakcie swojej podróży spotyka się z różnymi problemami zdrowotnymi, które całkowicie lub częściowo wpływają na zmianę planu podróży i odbierają radość czerpaną z wyjazdu. Większości zagrożeń zdrowotnych możecie jednak zapobiec, jeśli odpowiednio przygotujecie się do podróży oraz będziecie przestrzegać kilku sztandarowych zasad w trakcie jej trwania. W tym artykule postaramy się Wam w tym troszkę pomóc. Wszelkie informacje, które tutaj znajdziecie pochodzą z naszego własnego doświadczenia i nie są informacją medyczną. 

 

Jak zadbać o swoje zdrowie przed i podczas podróży?

 

Wizyta u lekarza medycyny podróży

Przed każdą zaplanowaną podróżą, szczególnie tą w rejony tropikalne,  każde z Was powinno skierować swe pierwsze kroki do specjalisty zajmującego się medycyną tropikalną. Obecnie na rynku istnieje wiele placówek medycznych, poradni czy gabinetów lekarskich, które świadczą usługi dotyczące tej tematyki. O poradę możecie również zapytać w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, które bardzo często organizuje tzw. ” Białe Soboty”, na których możecie porozmawiać z lekarzami medycyny podróży. Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie się do wizyty lekarskiej. Przede wszystkim musicie potrafić odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: o to jaki jest Wasz plan podróży (kraj, region świata do którego się wybieracie), jak długo Wasza podróż będzie trwała, kiedy planujecie wyjazd oraz czy Wasz wyjazd będzie miał charakter biernego wypoczynku czy może macie też w planach coś bardziej aktywnego bądź ekstremalnego. 
Osobiście uważamy, że szczegółową wiedzę na temat szczepień, zapobieganiu malarii czy doboru leków do apteczki zdecydowanie lepiej zaczerpnąć od specjalistów służby zdrowia, niż od pseudospecjalistów z licznych forów internetowych.

Szczepienia

Szczepienia to ostatnio dość sporny temat. Oczywiście my ze swojej strony nikogo do nich zmuszać nie będziemy. Przyznajemy, że przed wyjazdem w tropiki wolimi się jednak zaszczepić. Wyznajemy bowiem zasadę, że lepiej się wcześniej odpowiednio zabezpieczyć, niż później żałować. Tym bardziej, że niektóre ze szczepień wykonuje się raz na całe życie, a inne mogą się przydać również w Polsce, np. szczepienie przeciwko WZW.
Zatem jeśli zdecydujecie się na tego rodzaju profilaktykę to przypominamy Wam, że szczepienia musicie wykonać na kilka tygodni przed planowaną podróżą, po to aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych dawek.
W Polsce możecie się zaszczepić w Poradniach Medycyny Tropikalnej zlokalizowanych przy Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych, w prywatnych placówkach medycznych (np.grupa LUXMED) czy w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Po szczepieniu koniecznie poproście o jego potwierdzenie w specjalnej międzynarodowej, żółtej książeczce zdrowia. Jej posiadanie jest warunkiem wjazdu do niektórych krajów!
Cykl7_Artykulow_001
Szczepienia możemy podzielić na: szczepienia zalecane (nieobowiązkowe) i szczepienia obowiązkowe tj. takie bez których potwierdzenia nie wpuszczą Was do danego kraju. Szczepieniami zalecanymi w większości krajów świata (w tym również w Polsce) są szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, WZW typu A, WZW typu B oraz wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do szczepień obowiązkowych zaliczana się m.in szczepienia przeciwko żółtej gorączce (żółta febra) w przypadku wyjazdu do niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Malaria

Pewnie wielokrotnie słyszeliście, że jadąc w tropiki musicie konieczne zaszczepić się przeciwko malarii. Nie słuchajcie tych bredni, bowiem na chwilę obecną NIE MA SZCZEPIONKI PRZECIWKO MALARII. Być może właśnie teraz jacyś naukowcy nad nią pracują, ale na pewno do tej pory nie została jeszcze nigdzie zarejestrowana. No i oczywiście nie w każdych “tropikach” istnieje zagrożenie malarią. Lekarz medycyny podróży po zapoznaniu się z Waszym planem wyprawy na pewno poinformuje Was o tym, czy istnieje konieczność stosowania przez Was profilaktyki przeciwmalarycznej.
Na chwilę obecną przeciwko malarii możecie zabezpieczać się (niestety nie w 100%) jedynie lekami (np. tabletki Malarone tylko na receptę!) oraz uniemożliwiając komarom dostępu do swego ciała poprzez stosowanie różnego rodzaju repelentów (z zawartością 30-50% DEET – N,N-diethyl-meta-toluamidemoskitery), moskitier, czy unikania przebywania na powietrzu w porze największej aktywności komarów.

Apteczka podróżnika

Cykl7_Artykulow_002
Musimy się Wam przyznać, że nasza apteczka z podróży na podróż robi się coraz mniejsza, co niekoniecznie jest godne pochwały (nie chce nam się dźwigać). O ile na początku pakowaliśmy wszystkie leki z listą w ręku, tak teraz staliśmy się nieco mniej zapobiegliwi. Wam jednak proponujemy podejść do tego tematu bardziej poważnie i spakować się porządnie. Zawartość Waszej apteczki na pewno powinna być dostosowana do Waszych indywidualnych potrzeb, wymagań zdrowotnych i potencjalnych zagrożeń występujących w miejscu do którego podróżujecie.
Niezależnie od tego w każdej dobrze zaopatrzonej apteczce powinny się znaleźć:
 • leki używane przez Was na co dzień/antykoncepcja :-)
 • leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe/przeciwzapalne (np. Ibuprom, aspiryna itp.)
 • antybiotyk o szerokim spektrum działania
 • leki przeciwbiegunkowe (np. Nifuroksazyd, Biseptol)
 • elekrtolity w saszetce w przypadku wymiotów/biegunki
 • leki przeciwmalaryczne (jeśli jedziecie tam gdzie istnieje zagrożenie malarią)
 • leki przeciwalergiczne (tabletki, maść)
 • tabletki na chorobę lokomocyjną
 • krople do uszu/oczu
 • woda utleniona w sprayu
 • plastry z opatrunkiem/bandaż
 • środek dezynfekujący do rąk (na rynku jest ich obecnie mnóstwo np. w postaci żelu rozcieranego na dłoniach)
 • repelenty przeciw owadom
 • kremy w wysokim filtrem UVA/UVB ( filtr 20-50 najlepiej wodoodporny)
 • wilgotne chusteczki odświeżające (najlepsze te dla niemowląt)
 • okulary przeciwsłoneczne najlepiej z polaryzacją
 • okrycie głowy (kapelusz, czapka) chroniące przed słońcem
 • międzynarodowa, żółta książeczka szczepień !!!
Osoby, które przyjmują leki w postaci płynów muszą wiedzieć, że do bagażu podręcznego w samolocie mogą zabrać płyny o pojemności nie większej niż 100ml!
Ostatnio wśród backpakerów popularne jest kupowanie leków na rynku lokalnym w państwie, po którym w danym momencie podróżują. Panuje bowiem przekonanie, że lokalne leki lepiej zwalczą np. zatrucie pokarmowe/biegunkę czy przeziębienie niż leki przywiezione z Polski, bo tamtejsze leki ukierunkowane są na tzw. lokalną florę bakteryjną.  Musicie też wiedzieć, że w niektórych krajach możecie kupić wszelkie antybiotyki bez recepty i wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Nawet i my w Indiach przy ostrym zatruciu pokarmowym stosowaliśmy “tamtejsze” leki apteczne. Mimo wszystko przestrzegamy Was przed takimi praktykami, bo podobno w wielu takich preparatach leczniczych występuje znikomy udział substancji czynnych, a przez to ich wartość lecznicza jest niewielka bądź żadna.  Poza tym takie leki (szczególnie antybiotyki) zamiast pomóc mogą dodatkowo zaszkodzić! Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku bezwzględnie przeczytajcie ulotkę i zapoznajcie się z przeciwskazaniami do stosowania i interakcjami.

Jet lag

Wybierając się w podróż na drugi kraniec świata, oprócz ekscytujących przygód czeka nas Was… jet lag! A cóż to takiego? To tzw. choroba odrzutowcowa, czyli liczne dolegliwości związane z nagłą zmianą strefy czasowej objawiające się zmęczeniem, bezsennością, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, bólami głowy i złym samopoczuciem. Zaburzenia snu i aktywności są znacznie poważniejsze w przypadku podróży z zachodu na wschód – bo trudniej jest przyspieszyć dzienny rytm naszego organizmu, niż go spowolnić. Jak sobie poradzić z jet lag? Niestety nie mamy jednego skutecznego sposobu na zwalczenie jet laga. I chyba nikt go nie ma :-(  W trakcie lotu na pewno unikajcie alkoholu, mocnej kawy, za to pijcie dużo wody i ruszajcie się! Po przylocie my próbujemy zawczasu przestawić się na nową strefę czasową, choć ponoć lepiej jest działać według czasu swojej strefy. Niektórzy próbują jaskrawego światła, farmaceutyków (Melatonina), kawy czy drzemki. Niestety jet lag potrzebuje czasu!

Woda i jedzenie

Najczęstszą przyczyną tzw.”biegunki podróżnych”, czyli zatruć pokarmowych, duru brzusznego ,WZW typu A czy np. cholery jest skażona woda bądź żywność, niehigieniczne warunki przechowywania żywności, a do tego wysoka temperatura i wilgotność w krajach tropikalnych. Dlatego zawsze przestrzegajcie poniższych zasad:
 • nie pij “kranówki”
 • często myj/odkażaj ręce
 • pij wyłącznie wodę butelkowaną fabrycznie zakorkowaną, bądź napoje w puszkach
 • nie zamawiaj napojów z lodem, bądź upewnij się, że lód do napojów został przygotowany z wody zdatnej do picia
 • owoce i warzywa jedz tylko po uprzednim umyciu ich wodą zdatną do picia (butelkowaną)
 • jedz tam, gdzie widzisz wielu “lokelsów”, nawet jeśli na pierwszy rzut oka restauracja/bar/budka nie wygląda zbyt atrakcyjnie
 • nigdy nie jedz surowych owoców morza/unikaj tatara
 • myj zęby przegotowaną/butelkowaną wodą

Zwierzęta/Owady

 • nie głaszcz i nie dotykaj bezpańskich psów i kotów
 • uważaj na małpy (kradną, gryzą, szarpią)
 • nie podchodź do dzikich zwierząt, obserwuj je z bezpiecznej odległości
 • używaj repelentów
 • w porze aktywności komarów noś odpowiednie ubranie (noś długie spodnie i bluzkę z długim rękawem)
 • używaj moskitier

Słońce

 • stosuj kremy z wysokim filtrem UV min. 20
 • noś kapelusz/czapkę
 • zakładaj okulary przeciwsłoneczne
 • pij dużo wody
 • unikaj ekspozycji na słońce w godz. od 12 do 15, gwarantujemy że i tak się opalisz!

A wy jakie dbacie o swoje zdrowie w podróży? Z przyjemnością poznamy wasze opinie w komentarzach poniżej.

PS: Jeśli uważacie, że komuś ze znajomych mogą przydać się te informacje podzielcie się z nimi linkiem. Z góry dzięki!

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.