Tadż Mahal – indyjska świątynia miłości

Tadż Mahal – indyjska świątynia miłości to sztandarowa atrakcja Indii, która zdominowała praktycznie wszystkie przewodniki turystyczne. Zbudowane z białego marmuru, lśniące mauzoleum, stanowi swoisty hołd, jaki zrozpaczony małżonek podarował swej przedwcześnie zmarłej żonie. Dzięki ogromnej sile miłości po dziś dzień możemy oglądać i zachwycać się tą niesamowitą budowlą położoną na podmokłym i mglistym brzegu rzeki Jamuny. 

 

Indie Tadz Mahal

Indie Tadz Mahal

 

Tadż Mahal zostało wybudowane w XVII w. z polecenia władcy Szahdżahana dla upamiętnienia swej przedwcześnie zmarłej żony – Mumtaz Mahal. Księżniczka przeżyła tylko 36 lat. Zmarła podczas porodu czternastego dziecka. Po śmierci małżonki, pogrążony w żałobie Szahdżahan, ogłosił w całym kraju dwuletnią żałobę, w trakcie której zakazał jakiegokolwiek świętowania. Rozkazał odnaleźć najwspanialszych architektów i zlecił im zbudowanie najpiękniejszego grobowca, jakiego świat do tej pory nie widział.

Przy budowie mauzoleum pracowało aż 20 tys. robotników, architektów, artystów, rzeźbiarzy i dekoratorów z odległej Persji, Turcji czy Samarkandy. Źródła podają, że po ukończeniu budowy głównego architekta oślepiono, a robotnikom obcięto dłonie lub kciuki, by nie mogli już nigdy stworzyć podobnego architektonicznego cudu. Budowa grobowca zajęła w sumie 22 lata! W efekcie powstał cały kompleks, na który składa się marmurowy grobowiec z ogromną kopułą i czterema minaretami, brama symbolizująca wejście do raju, baseny, kanały oraz przepiękne ogrody. Wnętrze, w którym spoczęła w złotej trumnie Mumtaz Mahal, a tuż obok niej Szahdżahan, ozdobiono złotem, szafirami, diamentami i perłami sprowadzanymi z całego świata.

 

Indie Tadz Mahal

Indie Tadz Mahal

Indie Tadz Mahal

Indie Tadz Mahal

Indie Tadz Mahal

Indie Tadz Mahal

 

Niestety dla “Indyjskiej świątyni miłości” los nie był zbyt łaskawy. Z upływem czasu zaczęła popadać w ruinę, a kosztowności z jej wnętrza rozkradziono. Brytyjscy kolonizatorzy mieli nawet zakusy na rozbiórkę grobowca i sprzedaż drogocennego marmuru, z którego powstało mauzoleum. Dzięki Bogu do tego nie doszło. Zmieniono decyzję, a grobowiec postanowiono odnowić. Kiedy Tadż Mahal zaczął powoli wychodzić na prostą pojawiły się kolejne problemy. Zagrożeniem dla obiektu okazała się bowiem sama rzeka Jamuna. Spadek poziomu wody w kanałach, które zasilane są przez rzekę, spowodował, że świątynia najzwyczajniej na świecie zaczęła się zapadać. Dodatkowo uwzięły się na nią roje owadów, dla których stojące wody zanieczyszczonej Jamuny stanowią idealne lęgowisko. Zielone i czarne wydzieliny owadów pokrywają już i tak pożółkły od zanieczyszczonego powietrza symbol “miłości i namiętności”.

Władze Indii ze wszystkich sił próbują ocalić Tadż Mahal. Na bieżąco dokonują napraw oraz przeprowadzają czyszczenie elewacji. Sąd Najwyższy Indii postawił także ultimatum okolicznym fabrykom. Jeśli nie zaczną korzystać z lepszej jakości paliw, to będą musiały zakończyć swoją działalność. Marmurowa “świątynia miłości” jest bowiem najcenniejsza. To indyjska świętość narodowa, jeden z 7 cudów świata i maszynka do zarabiana pieniędzy, która ściąga do Agry miliony turystów.

 

Indie Tadz Mahal

Indie Tadz Mahal

 

Informacje praktyczne:

  • Tadż Mahal znajduje się w miejscowości Agra w stanie Uttar Pradesh
  • Do mauzoleum prowadzą trzy wejścia: Brama wschodnia – czynna od wschodu do zachodu słońca, Brama Zachodnia – czynna od wschodu do zachodu słońca oraz Brama Południowa – czynna od godz. 08:00 do 17:00. We wszystkich tych trzech miejscach możecie zakupić bilety wstępu.
  • Bilet wstępu dla obcokrajowców wynosi – 1000 rupii. Bilet możecie też kupić online. Jeśli zwiedzacie Tadż Mahal na własną rękę najlepiej udać się w stronę Bramy Południowej.
  • Tadż Mahal zamknięty jest dla turystów w piątki. Tego dnia w meczecie na terenie kompleksu odbywają się modlitwy.
  • Na teren kompleksu nie wolno wnosić jedzenia i wyrobów tytoniowych.
  • Nie wolno też fotografować wnętrza grobowca, ani wnosić statywów!
  • Ciekawe zdjęcia Tadż Mahal możecie zrobić z drugiego brzegu rzeki Jamuny. Można tam podziwiać jego odbicie w wodzie. Na drugą stronę Jamuny dostaniecie się z każdym napotkanym na drodze rikszarzem.
  • Więcej info znajdziecie na oficjalnej stronie Tadż Mahal.

 

Indie Tadz Mahal

Tadż Mahal – indyjska świątynia miłości

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.