Kanion Verdon, najpiękniejszy kanion w Europie

Około 2 mln lat temu rwący nurt rzeki Verdon wyrzeźbił w wapiennych skałach północnej Prowansji kanion o długości 21 kilometrów. W niektórych miejscach jego głębokość dochodzi nawet do 700 metrów, co czyni go jednym z najgłębszych w Europie. W najwęższym punkcie ma tylko 6 metrów szerokości, w najszerszym rozciąga się na długości 100 metrów. Na jego końcu znajduje się przepiękne turkusowe jezioro Lac de Sainte Croix – jezioro Świętego Krzyża. Kanion Verdon, najpiękniejszy kanion w Europie jest obecnie bardzo popularną destynacją wśród miłośników wspinaczki, trekkingu, kajakarstwa czy raftingu. Oferuje niesamowite widoki – połączenie soczystej zieleni porastającej jego zbocza ze szmaragdową taflą rzeki Verdon. Jego zaletą jest również to, że nawet najbardziej leniwi spośród Was mogą pozwolić sobie na poznanie piękna tego miejsca, praktycznie nie opuszczając klimatyzowanego samochodu.

 

Francja Verdon

 

Najpiękniejsza część kanionu Verdon znajduje się pomiędzy miastami Castellane oraz Moustiers-Sainte-Marie okrzykniętym najpiękniejszym miasteczkiem Prowansji. I to właśnie z tego miejsca proponujemy rozpocząć zwiedzanie. Kanion Verdon możecie eksplorować na rożne sposoby: lądem (autem, pieszo), bądź wodą.

Autem

Podróż wokół Kanionu Verdon możecie odbyć dwiema trasami: tzw. Pętlą Północną (droga D952) lub Pętlą Południową (droga D71). Najbardziej spektakularna trasa prowadzi jednak przez tzw. pętlę Route des Cretes, wychodzącą i kończącą się w malowniczej miejscowości Le Palud-sur-Verdon. Na 23-kilometrowej pętli znajdziecie 14 punktów widokowych z widokiem na majestatyczne klify kanionu i lazurową rzekę Verdon wijącą się pomiędzy nimi. Droga wiedzie przez liczne wzniesienia, przepaści, tunele i wiraże. Jeśli lubicie adrenalinę to jazda samochodem po tej trasie sprawi Wam nie lada frajdę.

 

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Pieszo

W rejonie kanionu Verdon znajdują się liczne szlaki turystyczne o różnych poziomach trudności. Trasą GR4 możecie przejść niemal całą długość wąwozu. Trzeba jej jednak poświęcić nawet kilka dni. Trasą na jeden dzień jest 15-kilometrowy szlak Martela. Wiedzie on przez kanion pomiędzy punktem widokowym Point Sublim w pobliżu maleńkiej miejscowości Rougon, a Chalet de la Maline w pobliżu La Palud-sur-Verdon. Przejście całego szlaku zajmuje około 7 godzin. Szlak kończy się 670-metrowym tunelem, na końcu którego znajdziecie parking, z którego możecie podjechać specjalną taksówką do punktu rozpoczęcia wędrówki. Koszt to ok. 6 euro/os. Szlak Martela to idealna trasa dla tych, którzy nie boją się wysokości. Zdrowy rozsądek, odpowiednie buty, żywność i woda są jednak podczas tego trekkingu niezbędne! Jako ciekawostkę dodamy, że szlak został wytyczony tym samym odcinkiem, którym w roku 1905 podążała ekspedycja kierowana przez Edouarda Alfreda Martela, a której przypisuje się pierwsze spenetrowanie dna wąwozu na całej jego długości.

Wodą

Kanion Verdon możecie pokonać również wodą. Do wyboru macie rafting, spływ kajakami, pontonami  lub czółnami. Trasy są jednak trudne i wymagające. W większości wymagają pomocy wykwalifikowanego instruktora. Organizowane są przez specjalnie uprawnione do tego biura turystyczne. Zapomnijcie o samodzielnym spływaniu po głównej części Verdon, jeśli nie macie na tym polu doświadczenia. To zabawa tylko dla profesjonalistów. Amatorzy kajakarstwa mogą pływać po pierwszej, łagodnej części kanionu tzw. Pre Canyon i w miejscu, w którym rzeka Verdon wpływa do turkusowego jeziora Lac de Sainte Croix. Górna część wąwozu między miejscowościami Allos i Saint André les Alpes jest przeznaczona tylko dla ekstremalnych kajakarzy!

 

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

 

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

Francja Verdon

 

Wzdłuż przebiegu Kanionu Verdon znajduję się kilka jezior, z których najpopularniejszymi są Lac de Castillon (na północ od miejscowości Castellane) i Lac de Sainte-Croix (jezioro Świętego Krzyża) na zachodnim końcu wąwozu. Najbardziej dzikie jest jezioro Lac d’Esparron położone nieco dalej na zachód w pobliżu miejscowości Esparron-de-Verdon. Każde z tych jezior oferuje różne możliwości spędzania wolnego czasu, różnią się też charakterem i otaczającym je krajobrazem. Najpopularniejszym z nich jest jezioro Świętego Krzyża. To tam tuż przy moście Lac Sainte-Croix możecie wypożyczyć kajaki, rowery wodne czy łódki elektryczne i wpłynąć nimi w głąb początkowego odcinka kanionu Verdon. Alternatywą jest wynajęcie kajaka z przewodnikiem. Możecie się z nim udać się do prehistorycznej jaskini La Baume Bonne. Cena wynajęcia kajaka wynosi 14 euro/1h, elektryczna łódka to koszt 35 euro/1h. Nad turkusowym jeziorem Lac de Sainte-Croix znajdziecie też liczne plaże, dzikie i strzeżone kąpieliska oraz bogatą bazę noclegową: liczne pola campingowe i małe hoteliki.

Kanion Verdon, najpiękniejszy kanion w Europie

14 Comments
 • Karolina
  November 9, 2016

  Takie zdjęcia pozwolą nam przetrwać zimę!

 • Magdalena Bodnari
  November 9, 2016

  Oh, jak rajsko! Zupełnie jakby to była Azja PW. Pogoda Wam dopisała, co? Chyba najpiękniej na wodzie.

  • Anita & Paweł
   November 10, 2016

   Pogoda była rewelacyjna!Żar lał się z nieba, więc najprzyjemniej było na kajaku ;-)Widoki nieziemskie.

 • kami
  November 10, 2016

  Widoki mistrz, szczególnie te z góry! Aż nierealnie pięknie to wygląda! A i z bólem serca stwierdzam, że Francji nie znam, bo nawet nie wiedziałam, że tam takie cuda są…

  • Anita & Paweł
   November 16, 2016

   Kami to czas to zmienić i ruszyć do Francji :-) Szczególnie polecamy Prowansję!

 • Joanna Golińska
  November 12, 2016

  Nie miałam pojęcia, że tak piękne miejsce znajduje się w Europie. W dodatku można tam spędzić tyle czasu na patrzeniu na te cuda przyrody. Zdjęcia, kolor wody i słońce tylko zachęcają żeby się tam wybrać :)

 • Marta
  November 15, 2016

  Francji od tej strony nie znałam. Miejsce bajkowe, wspaniała przyroda i piękne zdjęcia! Dzięki za pokazanie takiej krajobrazowej perełki :)

 • videoturysta.eu
  April 1, 2017

  Piękne i wyjątkowe miejsce – może trochę trudne pod względem jazdy wąskimi i krętymi drogami, ale jeśli ktoś ma jako takie doświadczenie w prowadzeniu auta, a poza tym chęć przeżycia przygody, to polecam! Byliśmy tam też i film nakręciliśmy :) http://videoturysta.eu/pl/gorges-du-verdon.html

 • Ania
  August 2, 2017

  No piękne te zdjęcia macie :O Cudo! Czym Wy to wszystko robicie? :) Same widoki zapierają dech, ale pewnie i sprzęciwo, i fach w dłoni również <3

  • Anita & Paweł
   August 3, 2017

   Czym robimy zdjęcia? Olympusem OMD 10. Ale fakt, sam aparat zdjęć nie robi, ręka i dobre oko się przydają :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.